• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
FilmyWstawianie roślin do szklarni - pierwszy etap produkcyjny

Wstawianie roślin do szklarni – pierwszy etap produkcyjny

Szacuje się, że przynajmniej połowa polskich obiektów szklarniowych przeznaczonych pod uprawę pomidora obsadzona jest „maliną”. Ze względu na walory smakowe konsumenci najchętniej wybierają pomidory malinowe z półek sklepowych. O tym wie Artur Mierzwa, który prowadzi gospodarstwo ogrodnicze AK Mierzwa w Dołędze (woj. małopolskie).

Artur i Kinga Mierzwa uprawiają pomidory w szklarni typu Venlo o powierzchni 5 ha od blisko trzech lat. Klimatem i nawadnianiem w obiekcie uprawowym steruje komputer Sercom. Główną produkcją są pomidory odmiany Tomimaru Muchoo, która najlepiej plonuje w warunkach jego obiektu. Pomidory uprawiane są z rozsady dwupędowej, szczepionej na podkładce DRO141TX.

30 grudnia, w dniu kiedy odwiedziłam gospodarstwo, wniesiono rozsadę pomidora zakupioną w holenderskiej firmie Fortaplant (przedstawicielem w Polsce jest firma AlterPlant) do szklarni produkcyjnej. Zagęszczenie roślin obecnie wynosi 2,8 wierzchołka/m2. W odwiedzanym gospodarstwie produkcja prowadzona jest na matach z wełny kamiennej Exact Air firmy Cultilene. Jak podkreślał Waldemar Głowa, menadżer szklarni produkcyjnej w Dołędze, transport rozsady i wstawienie jej do szklarni produkcyjnej jest dla roślin dużym stresem. W mnożarkach rośliny są doświetlane, w szklarni produkcyjnej już nie. Należy podjąć zatem działania mające na celu stworzenie klimatu sprzyjającego generatywnemu typowi wzrostu roślin. Wstawienie roślin w otwory do maty planowane jest w ostatnim tygodniu stycznia.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, który powstał podczas wstawiania roślin do szklarni produkcyjnej w Dołędze.

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl