Czytelnicy pytają: Sadzę paprykę w tunelach w czerwcu, po sałacie. Jakie mogą wystąpić choroby papryki, zwłaszcza odglebowe?
Ekspert dr inż. Jan Sobolewski – odpowiada:
Należy mieć na uwadze, że takie choroby, jak zgnilizna twardzikowa, szara pleśń czy rizoktonioza mogą być obecne na roślinach przedplonowych i spowodować straty w następczej uprawie papryki. Ich sprawcy są polifagami, posiadających wielu żywicieli spośród licznej grupy gatunków roślin, w tym papryki, kapusty i sałaty. Dlatego też namawiam do częstego monitoringu papryki w poszukiwaniu objawów tych chorób odglebowych. Jeśli przed uprawą papryki na przedplonach obserwowano wyżej opisane choroby, należy zapobiegawczo stosować fungicydy, aby zapobiec ich rozwojowi na papryce. Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym w ograniczeniu zgnilizny twardzikowej jest wprowadzenie do gleby środka Contans WG na 10–30 dni przed planowanym sadzeniem w dawce 0,8 g/m2. Po opryskaniu chronionej powierzchni, podłoże lub glebę należy wymieszać na głębokość ok. 10 cm.


W przypadku szarej pleśni, która może bytować w glebie na resztkach roślinnych, należy zastosować zapobiegawczo lub po zauważeniu pierwszych objawów choroby jeden z dopuszczonych środków. Powszechnie występujące choroby odglebowe powodowane przez Rhizoctonia solani (rizoktonioza), Verticillium dahliae (werticilioza), Fusarium oxysporum, F. solani (fuzarioza), są zwalczane stosując Basamid, zawierający dazomet. Środek stosować w przypadku zauważenia tych chorób w latach poprzednich. Zabiegu dokonuje się minimum 5 tygodni przed sadzeniem roślin, najlepiej po likwidacji plantacji jesienią. Granulat po rozsypaniu należy wymieszać z glebą na głębokość ok. 20 cm.
Chcesz być na bieżąco z informacjami warzywniczymi? Polecamy profesjonalne czasopismo “Warzywa – Polowa uprawa warzyw i ziemniaków jadalnych“. Link do naszego sklepu internetowego: www.plantpress.pl