reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
RhizoVITAL
AktualnościPapryka w uprawie poplonowej - mogą wystąpić choroby odglebowe

Papryka w uprawie poplonowej – mogą wystąpić choroby odglebowe

Czytelnicy pytają: Sadzę paprykę w tunelach w czerwcu, po sałacie. Jakie mogą wystąpić choroby papryki, zwłaszcza odglebowe?

Ekspert dr inż. Jan Sobolewski – odpowiada:
Należy mieć na uwadze, że takie choroby, jak zgnilizna twardzikowa, szara pleśń czy rizoktonioza mogą być obecne na roślinach przedplonowych i spowodować straty w następczej uprawie papryki. Ich sprawcy są polifagami, posiadających wielu żywicieli spośród licznej grupy gatunków roślin, w tym papryki, kapusty i sałaty. Dlatego też namawiam do częstego monitoringu papryki w poszukiwaniu objawów tych chorób odglebowych. Jeśli przed uprawą papryki na przedplonach obserwowano wyżej opisane choroby, należy zapobiegawczo stosować fungicydy, aby zapobiec ich rozwojowi na papryce. Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym w ograniczeniu zgnilizny twardzikowej jest wprowadzenie do gleby środka Contans WG na 10–30 dni przed planowanym sadzeniem w dawce 0,8 g/m
2. Po opryskaniu chronionej powierzchni, podłoże lub glebę należy wymieszać na głębokość ok. 10 cm.

reklama
Baner PORW 2025
Rhizoctonia i Fusarium spp na papryce

W przypadku szarej pleśni, która może bytować w glebie na resztkach roślinnych, należy zastosować zapobiegawczo lub po zauważeniu pierwszych objawów choroby jeden z dopuszczonych środków. Powszechnie występujące choroby odglebowe powodowane przez Rhizoctonia solani (rizoktonioza), Verticillium dahliae (werticilioza), Fusarium oxysporum, F. solani (fuzarioza), są zwalczane stosując Basamid, zawierający dazomet. Środek stosować w przypadku zauważenia tych chorób w latach poprzednich. Zabiegu dokonuje się minimum 5 tygodni przed sadzeniem roślin, najlepiej po likwidacji plantacji jesienią. Granulat po rozsypaniu należy wymieszać z glebą na głębokość ok. 20 cm. 

Chcesz być na bieżąco z informacjami warzywniczymi? Polecamy profesjonalne czasopismo “Warzywa – Polowa uprawa warzyw i ziemniaków jadalnych“. Link do naszego sklepu internetowego: www.plantpress.pl

 

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]