yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościMelony w polskich warunkach - jak zapewnić sobie sukces?

Melony w polskich warunkach – jak zapewnić sobie sukces?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Damian Micyk, producent warzyw z Małopolski, zajął się uprawą melonów. Na czym skupił się na samym początku sezonu? Jak należy uprawiać melony w polskich warunkach? Zobacz, od czego zaczął gospodarz z Szarkówki.

Polskie melony z Szarkówki

W gospodarstwie Damiana Micyka w Szarkówce (województwo małopolskie) zapowiada się niezwykle wyjątkowy sezon. Wkrótce, dzięki staraniom producenta i szerokiego grona ekspertów, każdy będzie mógł spróbować polskiego melona z Małopolski. Damian Micyk zdecydował się posadzić trzy odmiany, które sprawdzają się w polskich warunkach. Powierzchnia, którą producent przeznaczył na uprawę, wynosi 40 arów. Gospodarza nieustannie wspierają specjaliści z firm Argenta Seeds, Agrimpex, Biocont Polska, ICL Growing Solution, a także Koppert Polska. Zbiory zaplanowano już na początku sierpnia.

Czym wyróżniają się odmiany melonów wybrane przez Damiana Micyka? Bondi PVO 1648 F1 to wczesna odmiana typu Cantaloupe – tak jak Barbados PVO 1649 F1 oraz Waikiki PVO 1650 F1. Wyróżnia się intensywnie ciemnopomarańczowym miąższem. Owoc waży od 1,2 do 2,3 kg. Okres wegetacji wynosi około 80 dni, co czyni ją najwcześniejszą odmianą z zestawienia. Owoce przechowywać do 7 dni. Jest łatwa do uprawy w polskim klimacie.

Barbados PVO 1649 F1 osiąga dojrzałość zbiorczą w około 90 dni. Owoce można przechowywać do 14 dni – posiadają bardzo dobrą trwałość pozbiorczą. Waikiki PVO 1650 F1 jest najlżejszą odmianą z zestawienia, ważącą od 1 do 1,1 kg. Okres wegetacji wynosi  w tym przypadku 100 dni. Plon można przechowywać do 14 dni i również cechuje się on bardzo dobrą trwałością. Miąższ jest pomarańczowy, tak jak w odmianie Barbados PVO 1649 F1.

Jak uprawiać melony w Polsce?

W sezonie 2024 przyjrzymy się, jak melony radzą sobie w polskich warunkach klimatycznych i na co należy zwrócić uwagę. Kwestii, które pozostają kluczowe w uprawie melonów jest bardzo wiele. Niemniej, każdy producent warzyw musi brać je pod uwagę, jeśli zamierza osiągnąć wysoki plon o doskonałej jakości. Na samym początku bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie stanowiska. Jak zrobił to gospodarz – Damian Micyk?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Podstawą, jak zaznaczył producent, okazuje się dla niego analiza chemiczna gleby pod kątem zawartości mirko- i makroelementów, a także pojemności sorpcyjnej. Gospodarz na podstawie otrzymanych wyników sporządził plan nawożeniowy. Warto jednak zauważyć, że producent od wielu lat na bieżąco monitoruje skład gleby, przez co dawki poszczególnych nawozów okazały się symboliczne. Plantator zastosował jedynie nawóz ICL PotashpluS w dawce 200 kg. Wszystkie pozostałe mikro- i makroelementy, a także preparaty mikrobiologiczne, których rośliny będą potrzebowały w trakcie wegetacji, zostaną podane przy użyciu fertygacji. Gospodarz, przygotowując stanowisko, wykonał też głęboką orkę.

Polskie Melony 2024. Spotkajmy się w sierpniu!

Na ten moment, jak poinformował nas Damian Micyk, nie zaobserwowano żadnych problemów, które mogłyby przyczynić się do obniżenia plonu czy jakości. – Wszystko przebiega spokojnie – wskazał. Niemniej, sytuację monitorujemy na bieżąco, a o wszystkim będziemy Was informować na łamach portalu “Warzywa.pl”. Z radością informujemy, że projekt Polskie Melony 2024 objęliśmy patronatem medialnym. Już teraz zapraszamy Was także na spotkanie podsumowujące sezon, które odbędzie się w sierpniu.

Więcej szczegółów podamy wkrótce.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl