Płatności dla małych gospodarstw. Ile wniosków złożyli rolnicy?

Wieś krajobraz

Nabór wniosków o płatności dla małych gospodarstw dobiegł ku końcowi. Jak dużą popularnością wśród producentów cieszyła się ta forma wsparcia?

31 sierpnia zakończyło się przyjmowanie oświadczeń dotyczących przyznania płatności dla małych gospodarstw. W ARiMR zarejestrowano ok. 196,5 tys. takich dokumentów. Można je było składać tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

O płatności dla małych gospodarstw mogli ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Stawka pomocy wynosi 225 euro/ha i maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo.

Płatności dla małych gospodarstw, zastępuje następujące płatności bezpośrednie: podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów.

Jeżeli rolnik składając wniosek o dopłaty bezpośrednie ubiegał się jedynie o podstawowe wsparcie dochodów i płatność redystrybucyjną, to na pewno lepiej było skorzystać z ryczałtowej płatności dla małych gospodarstw.

Jeżeli żądający przyznania płatności dla małych gospodarstw rolnik we wniosku o przyznanie dopłat za rok 2023 ubiegał się także o przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatność ONW, ekologiczną i rolno-środowiskowo-klimatyczną czy zalesieniową, wówczas poza ryczałtem może otrzymać pieniądze z tytułu tych płatności.

Źródło: ARiMR

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Biogazownie rolnicze
  2. Straty w uprawach wywołane powodzią

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności