yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSusza 2023. Jak można oszacować szkody? Kiedy zostanie uruchomiona aplikacja? Co z...

Susza 2023. Jak można oszacować szkody? Kiedy zostanie uruchomiona aplikacja? Co z komisjami?

Szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy było dziś jednym z głównych tematów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Niebawem ponownie zostanie uruchomiona aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą”, natomiast rolnicy będą mogli wystąpić o oszacowanie strat również przez odpowiednią do tego komisję.

Rolnik, jak informuje MRiRW, będzie musiał złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy, tak jak to ma miejsce od 2020 roku, za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Aplikacja zostanie ponownie uruchomiona około 20 lipca bieżącego roku.

– Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca. Odpowiadając na pytania rolników, informuję, że nie przeszkadza, jeżeli zebrali już zboże. Jeżeli chodzi o aplikację, to można oszacować szkody również po zbiorach. Naszym celem jest wypracowanie takiej aplikacji, aby była ona funkcjonalna i pozwalała na obiektywne szacowanie strat – powiedział minister Robert Telus.

Jeżeli jednak poszkodowany w wyniku suszy rolnik chciałby, aby oszacowania szkód dokonała również komisja, wówczas powinien zgłosić to, tak jak w przypadku pozostałych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w terminie umożliwiającym ich oszacowanie.

– Jeżeli różnica między szacunkami aplikacji i komisji nie będzie większa niż 25 procent, będziemy wypłacać wyższą kwotę odszkodowania – poinformował minister.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Przepisy prawa z zakresu powoływania komisji szacujących straty są obecnie na końcowym etapie procedowania. Minister zaznaczył, że rozporządzenie będzie podpisane jutro.

Na podstawie wniosku rolnika i raportu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję aplikacja „sporządzi” protokół lub kalkulację.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl