yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCeny cebuli w Azji Środkowej, Mołdawii i Polsce lecą w dół. Wyjątkiem...

Ceny cebuli w Azji Środkowej, Mołdawii i Polsce lecą w dół. Wyjątkiem jest Ukraina

Ceny cebuli w Mołdawii, Polsce, Tadżykistanie czy Uzbekistanie kierują się w dół. Nie wspominając już o Kazachstanie, gdzie cebula jest wyrzucana na pola. W tym wszystkim tylko Ukraina zdołała utrzymać stawki na niezmiennym poziomie. Eksport w owym kraju kwitnie bowiem w dużym stopniu. 

Wyjątkiem jest Ukraina. Czemu?

W minionym tygodniu, jak wskazuje serwis EastFruit, spadek cen cebuli zauważalny był w Azji Środkowej, Mołdawii, a także Polsce. Wyjątkiem okazała się Ukraina, gdzie stawki nie uległy dużym zmianom. Z czego to wynika? Ukraińscy eksporterzy stale zwiększają wolumen towaru sprzedawanego poza granice kraju. Rozszerza się także lista krajów, do których trafia ukraińska cebula. Według doniesień, trafia ona nawet do Wielkiej Brytanii.

Warto zaznaczyć, że ceny na Ukrainie pozostają aktualnie ponad trzykrotnie wyższe względem tego samego okresu w roku ubiegłym. Trudno się jednak dziwić spoglądając na skalę eksportu. Tylko do Rumunii kraj ten wysyła ponad 2 tys. ton produktu miesięcznie. Lista, tak jak wspominaliśmy, okazuje się natomiast znacznie dłuższa.

Z czego wynika spadek w pozostałych krajach?

Zacznijmy od Uzbekistanu, gdzie ceny cebuli obniżyły się w ostatnim czasie o około 6%. Taki stan rzeczy wynika z aktualnej sytuacji w kraju. Tamtejsi producenci rozpoczęli bowiem zbiory cebuli, która już w kwietniu trafi na rynek. Zarazem, zapasy z ubiegłorocznych zbiorów pozostają wysokie. Co więcej, Uzbekistan graniczy z Kazachstanem, gdzie cebula jest oddawana za grosze. Towar szybko traci tam na jakości, a część wyrzuca się na pola.

W Polsce największym problemem, który przyczynił się do spadków, pozostaje import towaru z Rosji oraz krajów Azji Środkowej. Tyczy się to także wymienionego wyżej Kazachstanu. W Mołdawii powód obniżek jest podobny, ale to Ukraina dostarcza towar w tamtejsze regiony. Tadżykistan z kolei wprowadził zakaz eksportu cebuli.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: east-fruit.com

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl