Inspektorzy WIJHARS sprawdzają punkty skupu by wyeliminować możliwość kontaktu produktów rolno-spożywczych z wodą powodziową, a dzięki temu nadzorować bezpieczeństwo żywności. Dla przypomnienia, MRiRW w zaleceniach dla rolników dotkniętych powodzią podaje: Zbiory z zalanych (podtopionych) upraw (pól) nie mogą być wykorzystane zarówno w żywieniu zwierząt, jak i ludzi, między innymi z powodu zanieczyszczenia plonów przez grzyby, które mogą tworzyć toksyczne mykotoksyny. Plony z zalanych i podtopionych pól należy zutylizować, najlepiej w biogazowniach.
Z informacji umieszczonej na stronie Inspektoratu wynika, że ostatnia przeprowadzona kontrola wykazała nieprawidłowości polegające na całkowitym braku oznakowania 5 partii ogórka, których łączna masa wynosiła 1570kg. Takie niedopatrzenie lub celowe działanie wiąże się z konsekwencjami, dlatego zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w celu wymierzenia kary finansowej.
Gdzie zgłosić się w razie wątpliwości?
WIJHARS wraz z informacją o kontrolach przypomina o trwającym bezpłatnym dyżurze eksperckim dla konsumentów, przedsiębiorców, rolników oraz organizacji humanitarnych, podczas których można uzyskać informacje na temat: jakości handlowej, trwałości produktów spożywczych, składu żywności.
Konsultacje odbywają się drogą mailową siedem dni w tygodniu. Zapytania do ekspertów można wysyłać na adres: alarm@ijhars.gov.pl.
Źródło: WIJHARS w Warszawie, MRiRW