yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
Na topieCoraz niższe ceny młodych warzyw krajowych

Coraz niższe ceny młodych warzyw krajowych

Eksperci z rynku rolnego Bronisze uspokajają :”Kwietniowa susza mogła wpłynąć jedynie na wschody warzyw gruntowych na nienawadnianych plantacjach – część rolników ponownie dokonała siewów na początku maja. Obecnie na Rynku oferowane są tegoroczne warzywa i owoce krajowe uprawiane pod różnymi osłonami (szklarnie, tunele wysokie i niskie, agrowłóknina) więc warunki pogodowe nie mają na razie większego wpływu na podaż a przez to na ceny obserwowane na Rynku Hurtowym Bronisze“.

Zdaniem ekspertów z rynku Bronisze, pojawienie się młodych warzyw jest przyczyną wyhamowania wzrostu cen warzyw z ubiegłego sezonu. “W mijającym tygodniu obserwowaliśmy wyhamowanie wzrostów cen na ubiegłoroczne warzywa krajowe i te z importu – powód coraz szersza i tańsza oferta zamienników, czyli młodych warzyw wiosennych takich jak młoda cebula obierana, młoda marchew, pietruszka, buraki w pęczkach, a także przebój ostatnich dni polskie ziemniaki młode, które obecnie kosztują około 3,5 zł/kg i należy się spodziewać znacznych obniżek w nadchodzącym tygodniu.”

Poniższa tabela obrazuje niewielkie różnice cen w porównaniu z rokiem 2018. Rozwój sytuacji podażowej na Rynku będzie uzależniony od dalszego przebiegu pogody w czerwcu, lipcu i sierpniu. Jeśli będzie sprzyjająca wegetacji możemy spodziewać się wysokich zbiorów, podaży i niskich cen tym bardziej, że rolnicy obsieli/obsadzili znacznie większe areały cebuli, kapustnych i korzeniowych zachęceni rekordowymi cenami na zbiory ubiegłoroczne.

  2018 r. (zł) 2019 r. (zł)
Botwina/pęczek 2 1,85
Cebula młoda obierana/kg 4,5 4
Cukinia/kg 4,5 4,5
Fasola szparagowa/kg 11 15
Kalafior /szt. 4 4
Kapusta młoda/szt. 3 3,5
Marchew młoda/pęczek 2,75 2,5
Sałata masłowa/szt. 1,85 1,85
Szparagi/kg 11 11

Pomidory malinowe oscylują na poziomie 4,85 zł/kg, z kolei za czerwone rynek płaci 2,33 zł/kg. Ogórki szklarniowe – 3,5 zł/kg i są one droższe o 1 zł/kg w porównaniu do ub. r.

Źródło: WRSRH Bronisze

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl