AktualnościWyspecjalizowani w uprawie wczesnego pora, 12.01.2020

Wyspecjalizowani w uprawie wczesnego pora, 12.01.2020 [VIDEO]

Jak informuje Radosław Korepta, producent pora w przyśpieszonej technologii pod osłonami, z roku na rok wzrasta koszt produkcji tego warzywa, a jego cena od kilku lat praktycznie pozostawała bez zmian na poziomie ok. 1 zł/szt. Tymczasem przez ostatnie dwa, trzy lata obserwuje wzrost ceny sprzedażowej do 1,6-1,7 zł/szt.

Uprawa wczesnego pora wymaga dużych inwestycji, które są niezbędne do uzyskania dobrego wyniku. Podstawą jest dobry materiał wyjściowy. W naszym gospodarstwie samodzielnie produkujemy rozsadę w przydomowej mnożarce. Przy produkcji pora na świeży rynek ważny jest wybór odpowiedniej odmiany. Na najwcześniejszy zbiór w maju i czerwcu w naszych warunkach uprawowych najlepiej sprawdzają się Shafton, Megaton, Duraton. W bieżącym sezonie siew nasion odmiany Megaton wykonaliśmy 7 i 11 grudnia do styropianowych wielodoniczek, z kolei Shafton na płaszczyźnie wypełnionej substratem torfowym – 12, 13 grudnia, a Duraton – dzień później – informował Radosław Korepta. Na późniejsze nasadzenia pod płaskimi osłonami producenci testują w swoich warunkach odmianę Chiefton, którą zasiali 30 grudnia.

 

Nasiona wysiewane są na płaszczyźnie i częściowo do styropianowych wielodoniczek (pod płaskie osłony) wypełnionych substratem torfowym Floragard. Nasiona wysiewane są specjalnym siewnikiem, który wykorzystywany jest również do innych warzyw.

Siewnik do nasion pora
Nasiona pora wysiewane są specjalnym siewnikiem

Do produkcji rozsady na nasadzenia marcowe pod płaskim osłonami w gospodarstwie Koreptów wykorzystywane są tace 280- i 225-komórkowe.

Rozsada pora w styropianowych wielodoniczkach. Odmiana Megaton – siew 7, 11 grudnia (zdjęcie z dnia 7 stycznia 2021)
Rozsada pora w gospodarstwie Radosława Korepty. (zdjęcie z dnia 7.01.2021)
Rozsada pora_wczesna uprawa
Rozsada pora w dniu 7 stycznia 2021. Odmiana Shafton – siew 12 grudnia

Podłoże do produkcji rozsady jest zawsze dobrze wymieszane, aby było jednorodne w całej pryzmie, i optymalnie zwilżone. Po zasianiu nasiona są przykrywane niewielką ilością torfu wymieszaną z piaskiem. W nocy temperatura podczas wzrostu rozsady utrzymywana jest poziomie 16 stopni Celcjusza, z kolei wciągu dnia, w zależności od aury ok. 20 stopni Celcjusza. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Siew nasion pora 14 grudnia
Siew nasion pora odmiana Chiefton wykonano 30 grudnia ub.r. (fot. z dnia 7 stycznia 2021)

Liście pora zwykle są obcinane na kilka dni przed planowanym terminem sadzenia.

W zależności od aury termin sadzenia roślin do tuneli foliowych jest planowany 20-25 lutego.

Uprawa pora w gospodarstwie państwa Koreptów – zdjęcia archiwalne z ubiegłego sezonu produkcyjnego:

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl