Jak informuje Radosław Korepta, producent pora w przyśpieszonej technologii pod osłonami, z roku na rok wzrasta koszt produkcji tego warzywa, a jego cena od kilku lat praktycznie pozostawała bez zmian na poziomie ok. 1 zł/szt. Tymczasem przez ostatnie dwa, trzy lata obserwuje wzrost ceny sprzedażowej do 1,6-1,7 zł/szt.
Uprawa wczesnego pora wymaga dużych inwestycji, które są niezbędne do uzyskania dobrego wyniku. Podstawą jest dobry materiał wyjściowy. W naszym gospodarstwie samodzielnie produkujemy rozsadę w przydomowej mnożarce. Przy produkcji pora na świeży rynek ważny jest wybór odpowiedniej odmiany. Na najwcześniejszy zbiór w maju i czerwcu w naszych warunkach uprawowych najlepiej sprawdzają się Shafton, Megaton, Duraton. W bieżącym sezonie siew nasion odmiany Megaton wykonaliśmy 7 i 11 grudnia do styropianowych wielodoniczek, z kolei Shafton na płaszczyźnie wypełnionej substratem torfowym – 12, 13 grudnia, a Duraton – dzień później – informował Radosław Korepta. Na późniejsze nasadzenia pod płaskimi osłonami producenci testują w swoich warunkach odmianę Chiefton, którą zasiali 30 grudnia.
Nasiona wysiewane są na płaszczyźnie i częściowo do styropianowych wielodoniczek (pod płaskie osłony) wypełnionych substratem torfowym Floragard. Nasiona wysiewane są specjalnym siewnikiem, który wykorzystywany jest również do innych warzyw.
Do produkcji rozsady na nasadzenia marcowe pod płaskim osłonami w gospodarstwie Koreptów wykorzystywane są tace 280- i 225-komórkowe.
Podłoże do produkcji rozsady jest zawsze dobrze wymieszane, aby było jednorodne w całej pryzmie, i optymalnie zwilżone. Po zasianiu nasiona są przykrywane niewielką ilością torfu wymieszaną z piaskiem. W nocy temperatura podczas wzrostu rozsady utrzymywana jest poziomie 16 stopni Celcjusza, z kolei wciągu dnia, w zależności od aury ok. 20 stopni Celcjusza.
Liście pora zwykle są obcinane na kilka dni przed planowanym terminem sadzenia.
W zależności od aury termin sadzenia roślin do tuneli foliowych jest planowany 20-25 lutego.
Uprawa pora w gospodarstwie państwa Koreptów – zdjęcia archiwalne z ubiegłego sezonu produkcyjnego: