yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZwalczanie najgroźniejszych szkodników oraz mączniaka prawdziwego w uprawie ogórka szklarniowego, dr Michał...

Zwalczanie najgroźniejszych szkodników oraz mączniaka prawdziwego w uprawie ogórka szklarniowego, dr Michał Pniak Biocont

Uprawa ogórków pod osłonami wraz z wyższymi temperaturami to większa presja szkodników. Dodatkowo panująca w obiekcie wysoka wilgotność to idealne warunki dla rozwoju wielu patogenów. To dobry moment na odpowiednią ochronę przed mączlikami, przędziorkami, wciornastkami, mszycami, miniarkami oraz mączniakiem prawdziwym.

W drugim tygodniu kwietnia spotkaliśmy się z dr Michałem Pniakiem z Biocont w regionie Buska-Zdroju, gdzie uprawiane są ogórki szklarniowe. Celem naszej wizyty była ocena aktywności i presji ze strony szkodników i chorób.

Wyższa wilgotność w obiektach uprawowych, to idealne warunki do rozwoju mączniaka prawdziwego. W tym okresie na liściach można dostrzec bardzo charakterystyczny biały, mączysty nalot pojawiający się zwykle na wierzchniej stronie blaszki liściowej. Jeśli rozwój choroby nie zostanie w porę zahamowany za pomocą oprysku, to patogen przenosi się na sąsiednie rośliny i w krótkim czasie infekuje całą uprawę.

Kilka tygodni po posadzeniu się roślin, to czas kiedy pojawiają się groźne szkodniki. W przypadku braku lub źle prowadzonej ochrony duża ich liczebność może prowadzić do strat w plonie. Do najgroźniejszych szkodników w uprawie ogórka pod osłonami zalicza się mączliki szklarniowe, przędziorki, wciornastki, mszycę ogórkową. W celu ograniczenia liczebności szkodników, oprócz makroorganizmów, warto zastosować również inne metody ochrony.

Więcej w materiale wideo.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl