Uprawa ogórków pod osłonami wraz z wyższymi temperaturami to większa presja szkodników. Dodatkowo panująca w obiekcie wysoka wilgotność to idealne warunki dla rozwoju wielu patogenów. To dobry moment na odpowiednią ochronę przed mączlikami, przędziorkami, wciornastkami, mszycami, miniarkami oraz mączniakiem prawdziwym.
W drugim tygodniu kwietnia spotkaliśmy się z dr Michałem Pniakiem z Biocont w regionie Buska-Zdroju, gdzie uprawiane są ogórki szklarniowe. Celem naszej wizyty była ocena aktywności i presji ze strony szkodników i chorób.
Wyższa wilgotność w obiektach uprawowych, to idealne warunki do rozwoju mączniaka prawdziwego. W tym okresie na liściach można dostrzec bardzo charakterystyczny biały, mączysty nalot pojawiający się zwykle na wierzchniej stronie blaszki liściowej. Jeśli rozwój choroby nie zostanie w porę zahamowany za pomocą oprysku, to patogen przenosi się na sąsiednie rośliny i w krótkim czasie infekuje całą uprawę.
Kilka tygodni po posadzeniu się roślin, to czas kiedy pojawiają się groźne szkodniki. W przypadku braku lub źle prowadzonej ochrony duża ich liczebność może prowadzić do strat w plonie. Do najgroźniejszych szkodników w uprawie ogórka pod osłonami zalicza się mączliki szklarniowe, przędziorki, wciornastki, mszycę ogórkową. W celu ograniczenia liczebności szkodników, oprócz makroorganizmów, warto zastosować również inne metody ochrony.
Więcej w materiale wideo.