AktualnościFasolka szparagowa, o czym warto wiedzieć?

Fasolka szparagowa, o czym warto wiedzieć?

Fasola szparagowa wymaga do uprawy żyznych i próchnicznych, szybko nagrzewających się gleb, o uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych. Najczęściej uprawia się ją z siewu nasion wprost do gruntu, ale możliwa jest również uprawiać z rozsady. W Polsce przeważa produkcja dla przetwórstwa, ale najwyższą opłacalność uzyskuje się z wczesnych terminów uprawy przeznaczonych na świeży rynek.

Wybierając pole pod uprawę fasoli szparagowej należy zwrócić uwagę, aby nie było to stanowisko bezpośrednio po innych roślinach bobowatych. Przerwa w uprawie roślin z tej samej rodziny powinna wynosić co najmniej 4 lata. Fasola ze względów fitosanitarnych nie powinna być uprawiana po marchwi, pietruszce i szpinaku. Dobrym przedplonem dla fasoli są wczesne ziemniaki, rzodkiewka, sałata lub cebula ozima. Wiosenna uprawa gleby przed siewem fasoli powinna być ograniczona, żeby nadmiernie nie przesuszać gleby.

Dominuje fasola karłowa

W Polsce największe znaczenie w towarowej produkcji ma uprawa fasoli karłowej, szparagowej, a następnie na suche nasiona. W profesjonalnych gospodarstwach mniejsze znaczenie ma uprawa fasoli tycznej. Z odmian fasoli szparagowej karłowej najczęściej uprawiane są te o strąkach na przekroju owalnych lub okrągłych. Jeśli chodzi o barwę to są odmiany żółto- lub zielonostrąkowe. W produkcji fasoli szparagowej dla przetwórstwa najczęściej uprawiane są odmiany karłowe o zielonych strąkach. Na świeży rynek natomiast dominują odmiany żółtostrąkowe. Spośród cech odmian fasoli szparagowej do przetwórstwa (do konserwowania i mrożenia) ważne jest, aby odmiany były plenne. Powinny się wyróżniać skoncentrowanym dojrzewaniem strąków i ich dużym wyrównaniem. Bardzo istotna jest odporność na choroby, takie jak: antraknoza fasoli, askochytoza, a także choroby bakteryjne. Jeśli chodzi o wybarwienie, to w przetwórstwie pożądana jest ciemnozielona barwa strąków, z tym, że ta zieleń nie powinna być zbyt ciemna. Hodowcom odmian fasoli udało się znaleźć takie, u których wolno przejrzewają strąki. Cenną cechą dla przetwórców jest też brak lub niewielki udział włókna w strąkach. Oczywiście nowe odmiany muszą nadawać się do kombajnowego zbioru.

Odmiany o żółtych strąkach są chętniej kierowane na świeży rynek. Fot. A. Wilczyńska
Fasolka szparagowa. Fot. A. Wilczyńska

Z siewu i z rozsady

Fasola szparagowa w towarowych gospodarstwach jest uprawiana z siewu nasion bezpośrednio do gruntu. Planując uprawę tego warzywa na najwcześniejsze zbiory z przeznaczeniem na świeży rynek można wybrać uprawę z rozsady. W tym celu nasiona wysiewa się do wielodoniczek. Jest to pracochłonny sposób i praktykuje się go tylko na niewielką skalę, najczęściej w produkcji w tunelach foliowych. Fasola zalicza się do roślin o wysokich wymaganiach cieplnych. Nasiona powinno się wysiewać w glebę o temperaturze co najmniej 8–10°C. Jest bardzo wrażliwa na przymrozki, dlatego termon siewu do gruntu powinien przypadać po połowie maja. Ostatnie wysiewy powinny się zakończyć do połowy lipca. Do późniejszych wysiewów należy wybierać odmiany o krótkim okresie wegetacji. Fasolę karłową wysiewa się w rozstawie rzędów co 40–50 cm, a w rzędzie co 5–8 cm. Głębokość siewu powinna wynosić od 2 do 4 cm, w zależności od wielkości nasion (większe mogą być wysiane głębiej).

Wczesna uprawa fasolki szparagowej w tunelach foliowych. Fot. A. Wilczyńska
W wielu gospodarstwach w regionie Potworowa przedplonem papryki jest uprawa fasolki szparagowej. Fot. A. Wilczyńska

Optymalne nawożenie

Fasola wymaga gleb o odczynie w zakresie 6,5–7,8. Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi wymagania nawozowe fasoli co do azotu są niewielkie. Pierwiastek ten jest niezbędny tylko w pierwszym okresie wzrostu, do czasu aż na korzeniach rozwiną się bakterie mające zdolność wiązania wolnego azotu z powietrza. Z tego względu nie jest wskazane nawożenie fasoli dużą ilością azotu mineralnego (maksymalnie 30–40 kg N/ha), gdyż mogłoby to doprowadzić do akumulacji nadmiaru azotanów, zwłaszcza w strąkach. Ponadto stwierdzono, że obecność azotu mineralnego w glebie hamuje intensywność symbiozy roślin żywicielskich z bakteriami. Optymalna zasobność (w mg/dm3) gleby w pozostałe makroskładniki wynosi: 60–80 P, 125–175 K, 50–70 Mg oraz 1000–2000 Ca. Spośród mikroskładników fasola ma zwiększone zapotrzebowanie m.in. na bor, mangan i molibden. Ilość nawozów należy obliczyć na podstawie wyników analiz glebowych. Można zastosować nawozy wieloskładnikowe, a w przypadku pojedynczych fosfor najlepiej zastosować w postaci superfosfatu wzbogaconego, natomiast potas – w postaci siarczanu potasu. Fasola jest wrażliwa na zasolenie gleby, dlatego wszystkie nawozy mineralne należy zastosować co najmniej na 1–2 tygodni przed siewem nasion i dobrze wymieszać z glebą na głębokość nie mniejszą niż 10 cm.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Fasola powinna być również dokarmiana dolistnie. W pierwszym okresie wzrostu zalecany jest nawóz wieloskładnikowy z przewagą fosforu, który wpływa na rozwój systemu korzeniowego. W czasie intensywnego wzrostu roślin specjaliści zalecają dokarmianie dolistne za pomocą nawozów o zrównoważonym składzie NPK. Następnie zalecany jest nawóz, który w swoim składzie zawiera zwiększoną zawartość potasu. Pierwiastek ten pomaga utrzymać gospodarkę wodną rośliny.

Bez wody ani rusz

Nawadnianie w uprawie fasoli w suche lata bywa kluczowe dla uzyskania plonu, ponieważ gatunek ten ma największe zapotrzebowanie na wodę w czasie kwitnienia i zawiązywania strąków. Na niedobór wody w tym okresie rośliny reagują zrzucaniem kwiatów i zawiązków strąków, co powoduje obniżenie plonu. Duże wahania wilgotności gleby w czasie dorastania strąków zwiększają udział w plonie strąków zniekształconych i pogarsza się ich jakość poprzez wzrost zawartości włókna. Do nawadniania upraw zaleca się użycie deszczowni wyposażonych w belkę zraszającą.

Artykuł pochodzi z miesięcznika “Warzywa” (4/2020).
Zapraszamy do prenumeraty – NIE MASZ? To kliknij w link i dokonaj zakupu —: https://www.plantpress.pl/produkt/prenumerata-warzywa/

Prenumarata "Warzywa" 2020 - pakiet

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl