Sezon dla producentów ziemniaków wiązał się z ogromem wyzwań. Szczególne trudności wynikały z przebiegu pogody i wysokiej presji chorób. Rolnicy nie kryją również obaw związanych z przechowywaniem i kosztami.
Sezon dla rolników zajmujących się produkcją ziemniaków w wielu rejonach Europy był niezwykle trudny. Wyzwania związane z rosnącymi cenami sadzeniaków na początku sezonu wynikające z ich niższej dostępności, a następnie ulewne deszcze, które opóźniły sadzenie roślin – wszystko to negatywnie wpłynęło na sytuację w gospodarstwach. Producenci zmagali się ponadto z wysoką presją chorób, których występowaniu sprzyjał niekorzystny przebieg pogody. Z jakimi stratami na europejskim rynku możemy się liczyć?
Plony w 2024 roku
Spadek plonów w Europie, według specjalistów The Cool Down, oscylować będzie prawdopodobnie na stosunkowo wysokim poziomie. – Oczekuje się, że europejski sektor ziemniaczany odnotuje spadek produkcji ziemniaków w tym roku, a prognozy sugerują redukcję o prawie 9% w porównaniu z plonami z ubiegłego roku – czytamy.
Anomalie pogodowe
Nowością nie będzie informacja, że postępujące zmiany klimatyczne niosą ze sobą częstsze występowanie anomalii pogodowych, jakimi są nierównomiernie rozłożone, ulewne deszcze lub znaczące i coraz dłuższe okresy deficytu wody. W tym sezonie przebieg pogody uniemożliwił rolnikom zarówno sadzenie, jak i zbiory w odpowiednim terminie.
W gospodarstwach położonych w północno-zachodniej Europie – głównie w Belgii i południowej Holandii, rzadziej we Francji i Niemczech – ciągłe opady deszczu w okresie sadzenia zmusiły producentów do rozłożenia pracy nawet na okres ponad 10 tygodni. Struktura gleby nie była odpowiednia, jednak wielu rolników nie miało wyboru.
Zaraza ziemniaka
Ulewne i nierównomierne opady w trakcie sezonu przyczyniły się również do nasilenia presji ze strony zarazy ziemniaka. Mniejsza dostępność wysokiej jakości bulw w przechowalniach w dalszej perspektywie może natomiast wiązać się z wyższymi cenami. Warto ponadto pamiętać, że ziemniaki są jedną z najważniejszych upraw na świecie. Zajmują, według The Cool Down, czwartą pozycję. Bardziej istotny jest jedynie ryż, kukurydza, a także pszenica. Z tego względu zachwianie na rynku w tym przypadku może być bardzo istotne.