Aktualne ceny polskich pomidorów na rynku hurtowym Bronisze – 22.04.2022 r.

pomidory

Sytuacja polskich pomidorów na rynku hurtowym w Broniszach wciąż się zmienia. Cena hurtowa w mijającym tygodniu (18-22.04) niestety spadła, mimo to ciągnie to za sobą pewien pozytywny aspekt dla producentów. O czym konkretnie mowa?

Na przestrzeni ostatniego tygodnia polskie pomidory na rynku hurtowym niestety potaniały. Cena zarówno w przypadku pomidora czerwonego, jak i malinowego, spadła o 10 zł na kartonie. Tak więc, za pomidora zwykłego stawki kształtują się w przedziale 65-75 zł za 6 kilogramowy karton. W przeliczeniu na 1 kilogram daje nam to ceny od 10,83 zł do 12,50 zł. Jeśli chodzi o pomidora malinowego stawki kształtują się na poziomie 70-80 zł również za 6 kilogramy karton, co oznacza 11,66-13,33 zł za kilogram.

Czy na rynku spotkamy się z zagraniczną konkurencją? Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, co oznacza importowany zamiennik dla krajowych producentów. Stwarza on bowiem problemy ze znalezieniem odbiorców na nasze produkty. Niemniej, sytuacja na rynku w Broniszach zdaje się być pod tym względem przychylna dla polskich rolników. Spadek cen krajowego warzywa sprawia, że sprzedaż zagranicznego produktu staje się nieopłacalna dla importerów.

Na jakiej zasadzie to działa? Jeżeli pomidor turecki przed świętami był sprzedawany po 10 zł, a krajowy po 13 czy 14 zł tak teraz, gdy jego cena spadła do 12 zł, produkt z zagranicy stanie się niesprzedawalny. Zainteresowanie zamiennikiem spadnie praktycznie do zera, a polskie warzywo cieszyć się będzie większym zainteresowaniem. Dotyczy to zarówno pomidorów z Turcji, Belgii czy Hiszpanii.

Polski pomidor to niewątpliwie wysoka jakość. Konsumenci, którzy będą mieli do wyboru produkt od krajowych producentów, a także produkt zagraniczny, który nie cieszy się opinią dobrego smaku czy wysokiej jakości, nie będą się zastanawiać. Dostawcy zamiennika będą zmuszeni pozbyć się towaru po kosztach – w niższej cenie, która możliwe, że nie zwróci im włożonych środków.

Należy jednak pamiętać, że wszystko zależy od dalszego przebiegu sytuacji. Jeśli podaż nie wzrośnie, a cena utrzyma się na aktualnym poziomie, będą mogli oni jeszcze próbować sprzedać swój produkt. Niemniej, każdy konsument, który spróbował polskiego produktu z pewnością dostrzeże kolosalną różnicę. W tym roku import wygasł i to dość szybko. Niewątpliwie przyczyniły się do tego wyższe ceny warzyw zagranicą spowodowane kosztami produkcji, a także wysokie koszty transportu z innych krajów.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Ziemniaki-na-rynku-Bronisze
  2. Nawozy w gospodarstwie warzywniczym

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności