reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
RhizoVITAL
AktualnościPielnik w selerze korzeniowym

Pielnik w selerze korzeniowym [Video]

W ostatnim czasie w szybkim tempie wykreślane są z rejestru kolejne substancje czynne, także herbicydowe. Niestety problem z chwastami sam się nie rozwiąże, trzeba szukać alternatywy. Jak widać u naszych zachodnich sąsiadów, tam panuje ekotrend, czyli wzrost zainteresowania mechanicznymi metodami usuwania chwastów. Stosowanie pielników jest jedną ze strategii walki z uodporniającymi się chwastami.

Oczywiście, nie ma takiej możliwości, aby samymi działaniami mechanicznymi uporać się z chwastami. Pielnik jest dodatkiem, ale jego zastosowanie ma wiele zalet, o którym wspomina Damian Micyk, producent warzyw z miejscowości Szarkówka k/Krakowa.

reklama
Baner PORW 2025

W moim gospodarstwie stosuje zabiegi herbicydowe, w dawkach dzielonych. Ograniczam się do mikrodawek i obserwuje działanie danych substancji czynnych na plantacjach. Jeżeli jest potrzeba, to wykonuje dodatkowy zabieg. W selerze korzeniowym ograniczam się do dwóch, maksymalnie do trzech zabiegów herbicydowych. Po posadzeniu rozsady wykonałem zabieg preparatem Racer 250 EC w dawce 0,5 l/ha. Drugi zabieg doglebowy z wykorzystaniem środka Bandur 600 SC, także w mikrodawce 0,25 l/ha. Jednym z ważnych zabiegów w uprawie warzyw jest spulchnianie i napowietrzanie głębszej gleby w trakcie wegetacji roślin. Nie zapominajmy o tym ważnym zabiegu mechanicznym. Często wraca się do tego zapomnianego narzędzia. W naszym przypadku gęsiostopki pielnika pracują na głębokości ok 12 cm. – informuje pan Damian.

 Często pielniki wykorzystuje się także po silnych, nawalnych opadach deszczu, których efektem jest zamulenie lub zaskorupienie gleby. Wówczas maszyna dodatkowo napowietrza glebę i niszczy utworzoną skorupę.

W Szarkówce, w gospodarstwie pana Damiana, uprawiana jest odmiana Torpedo.

reklama
Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z udziałem pielnika mechanicznego.

Widziałeś już nasz materiał dotyczący sadzenia selera korzeniowego? https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/uprawa-selera-korzeniowego-sadzenie-roslin-w-gospodarstwie-damiana/

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]