yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

pantoea agrosimex intermag
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPielnik w selerze korzeniowym

Pielnik w selerze korzeniowym [Video]

W ostatnim czasie w szybkim tempie wykreślane są z rejestru kolejne substancje czynne, także herbicydowe. Niestety problem z chwastami sam się nie rozwiąże, trzeba szukać alternatywy. Jak widać u naszych zachodnich sąsiadów, tam panuje ekotrend, czyli wzrost zainteresowania mechanicznymi metodami usuwania chwastów. Stosowanie pielników jest jedną ze strategii walki z uodporniającymi się chwastami.

Oczywiście, nie ma takiej możliwości, aby samymi działaniami mechanicznymi uporać się z chwastami. Pielnik jest dodatkiem, ale jego zastosowanie ma wiele zalet, o którym wspomina Damian Micyk, producent warzyw z miejscowości Szarkówka k/Krakowa.

W moim gospodarstwie stosuje zabiegi herbicydowe, w dawkach dzielonych. Ograniczam się do mikrodawek i obserwuje działanie danych substancji czynnych na plantacjach. Jeżeli jest potrzeba, to wykonuje dodatkowy zabieg. W selerze korzeniowym ograniczam się do dwóch, maksymalnie do trzech zabiegów herbicydowych. Po posadzeniu rozsady wykonałem zabieg preparatem Racer 250 EC w dawce 0,5 l/ha. Drugi zabieg doglebowy z wykorzystaniem środka Bandur 600 SC, także w mikrodawce 0,25 l/ha. Jednym z ważnych zabiegów w uprawie warzyw jest spulchnianie i napowietrzanie głębszej gleby w trakcie wegetacji roślin. Nie zapominajmy o tym ważnym zabiegu mechanicznym. Często wraca się do tego zapomnianego narzędzia. W naszym przypadku gęsiostopki pielnika pracują na głębokości ok 12 cm. – informuje pan Damian.

 Często pielniki wykorzystuje się także po silnych, nawalnych opadach deszczu, których efektem jest zamulenie lub zaskorupienie gleby. Wówczas maszyna dodatkowo napowietrza glebę i niszczy utworzoną skorupę.

W Szarkówce, w gospodarstwie pana Damiana, uprawiana jest odmiana Torpedo.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z udziałem pielnika mechanicznego.

Widziałeś już nasz materiał dotyczący sadzenia selera korzeniowego? https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/uprawa-selera-korzeniowego-sadzenie-roslin-w-gospodarstwie-damiana/

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl