yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBędzie niespokojnie - tornada, gradobicia, huragany i ulewy to czeka Europę w...

Będzie niespokojnie – tornada, gradobicia, huragany i ulewy to czeka Europę w niedzielę – Warzywnicza Prognoza Pogody z 29.08.2020 r.

Już od jutra nad Europą ścierać się będą masy powietrza zwrotnikowego z temperatura do 40 stopni z polarnym o temperaturze 10 stopni. Na styku tych mas powstaną najsilniejsze burze od 2008 roku.

W sobotę w ciągu dnia lokalne słabe i przelotne opady występować mają od południa kraju po północny wschód. Na pozostałym obszarze sucho i  po południu sporo słońca. Na Podkarpaciu i Roztoczu błękit nieba. Temperatura podniesie się do 19 stopni na Suwalszczyźnie, 20/21 stopni od Białegostoku po Warszawę, Łódź, Opole, Kłodzko do 22/24 stopni na zachodzie i północy. Na południowym wschodzie zaznaczy się zupełnie inna gorąca masa powietrza i poczujemy tu nawet 27/30 stopni.

Już w godzinach wieczornych  i nocnych z soboty na niedzielę znad południa Europy nasuwać się zacznie niestabilne powietrze na froncie oddzielającym ponad 40 stopniowe upały na wschodzie od 10/15 stopni na północnym zachodzie Europy.

Na froncie już w nocy pojawią się silne burze. Pierwsza solidna fala burz powinna przetoczyć się nad ranem i przed południem z południowego zachodu po centrum w kierunku Podlasia i Mazur. Druga znacznie silniejsza z bardzo możliwymi tornadami zaznaczy się późnym popołudniem- wówczas jeśli nic się nie przesunie czasowo, obszarowo czekają nas największe burze od kilkudziesięciu lat.

W niedzielę w ciągu dnia pojawi się spora różnica temperatury. W strefie ciągłych opadów w strefie frontu (jeśli nic się nie zmieni to strefa rozciągać się ma od Suwalszczyzny po Toruń, Poznań, Legnicę) temperatura wzrośnie do 15/17 stopni. W centrum między jedną a drugą falą burz poczujemy 27/30 stopni. Na wschodzie i południowym wschodzie upał do 31/33 stopni.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zaznaczam, że położenie niedzielnego frontu jest jeszcze pod znakiem zapytania. Wiadomo, że na pewno gdzieś w Europie Środkowej (w Polsce czy krajach ościennych) front poczyni nie małe zniszczenia. Suma opadów deszczu od Suwałk po Płock, Kalisz, Kłodzko – tak to wygląda dzisiaj do niedzieli wieczór może lokalnie przekroczyć 75 mm. W niedzielę wieczorem podczas jednej godzinnej burzy możemy otrzymać aż 50 mm deszczu.

Nawałnice przetoczą się również przez Włochy, kraje alpejskie, Bałkany, Czechy, Słowację, Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję. Możliwe, że w przeciągu 2 dni na tym obszarze powstanie kilkanaście silnych tornad siejących  zniszczenia.

Łukasz Sieligowski

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl