Będzie niespokojnie – tornada, gradobicia, huragany i ulewy to czeka Europę w niedzielę – Warzywnicza Prognoza Pogody z 29.08.2020 r.

Już od jutra nad Europą ścierać się będą masy powietrza zwrotnikowego z temperatura do 40 stopni z polarnym o temperaturze 10 stopni. Na styku tych mas powstaną najsilniejsze burze od 2008 roku.

W sobotę w ciągu dnia lokalne słabe i przelotne opady występować mają od południa kraju po północny wschód. Na pozostałym obszarze sucho i  po południu sporo słońca. Na Podkarpaciu i Roztoczu błękit nieba. Temperatura podniesie się do 19 stopni na Suwalszczyźnie, 20/21 stopni od Białegostoku po Warszawę, Łódź, Opole, Kłodzko do 22/24 stopni na zachodzie i północy. Na południowym wschodzie zaznaczy się zupełnie inna gorąca masa powietrza i poczujemy tu nawet 27/30 stopni.

Już w godzinach wieczornych  i nocnych z soboty na niedzielę znad południa Europy nasuwać się zacznie niestabilne powietrze na froncie oddzielającym ponad 40 stopniowe upały na wschodzie od 10/15 stopni na północnym zachodzie Europy.

Na froncie już w nocy pojawią się silne burze. Pierwsza solidna fala burz powinna przetoczyć się nad ranem i przed południem z południowego zachodu po centrum w kierunku Podlasia i Mazur. Druga znacznie silniejsza z bardzo możliwymi tornadami zaznaczy się późnym popołudniem- wówczas jeśli nic się nie przesunie czasowo, obszarowo czekają nas największe burze od kilkudziesięciu lat.

W niedzielę w ciągu dnia pojawi się spora różnica temperatury. W strefie ciągłych opadów w strefie frontu (jeśli nic się nie zmieni to strefa rozciągać się ma od Suwalszczyzny po Toruń, Poznań, Legnicę) temperatura wzrośnie do 15/17 stopni. W centrum między jedną a drugą falą burz poczujemy 27/30 stopni. Na wschodzie i południowym wschodzie upał do 31/33 stopni.

Zaznaczam, że położenie niedzielnego frontu jest jeszcze pod znakiem zapytania. Wiadomo, że na pewno gdzieś w Europie Środkowej (w Polsce czy krajach ościennych) front poczyni nie małe zniszczenia. Suma opadów deszczu od Suwałk po Płock, Kalisz, Kłodzko – tak to wygląda dzisiaj do niedzieli wieczór może lokalnie przekroczyć 75 mm. W niedzielę wieczorem podczas jednej godzinnej burzy możemy otrzymać aż 50 mm deszczu.

Nawałnice przetoczą się również przez Włochy, kraje alpejskie, Bałkany, Czechy, Słowację, Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję. Możliwe, że w przeciągu 2 dni na tym obszarze powstanie kilkanaście silnych tornad siejących  zniszczenia.

Łukasz Sieligowski

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności