Podczas forum warzywniczego zorganizowanego 11 grudnia br. przez firmę Bayer w Łodzi przedstawiono wiele ciekawych informacji z zakresu ochrony roślin oraz nowości odmianowych marki Seminis.Radosław Suchorzewski zapowiedział rozszerzenie etykiety insektycydu Movento m.in. o takie uprawy jak cebula, marchew, szpinak oraz ziemniak. Szczególnie rejestracja w cebuli daje możliwość walki z uciążliwym w ostatnich latach wciornastkiem. Prelegent wspomniał również o zmianach w etykiecie herbicydu Bandur – chodzi o zalecenia do stosowania w dawkach dzielonych, ponieważ jednorazowe duże dawki tego środkach wywoływały fitotoksyczność. Poza zmianami w wysokości dawek przybyły w etykiecie kolejne uprawy warzyw, w których można stosować ten środek są to np.: pietruszka naciowa, seler korzeniowy, szczypiorek, fasola, bobik, bób, soczewica, groch na świeże i suche nasiona, koper ogrodowy i lubczyk. Z mniej optymistycznych informacji reprezentant firmy Bayer zapowiedział wycofywanie kolejnych substancji aktywnych – desmedifam oraz tiachlopryd.


Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer zaprezentował nowy insektycyd Fitter. Wyjaśnił, że w innych krajach jest on oferowany pod nazwą Fliper, ale w Polsce pod taką nazwą sprzedawany jest adiuwant, dlatego dla odróżnienia nieco zmieniono jego nazwę na Fitter. Jest to biologiczny produkt otrzymywany z przetworzenia oliwy z oliwek do kwasów karboksylowych. Jego skuteczność nie jest tak silna, jak środków chemicznych, ale warto też wiedzieć, że nie działa on czysto mechanicznie. Zaletą jest to, że nie wykazuje chemicznych pozostałości. Na szkodniki produkt działa kontaktowo, dlatego musi dojść do fizycznego kontaktu środka ze szkodnikiem. Blokuje on aktywność enzymów. Efekt działanie nie jest tak szybki jak przy użyciu pyretroidów, ale po 24 godzinach od zabiegu widać już skuteczność. W Holandii jest stosowany od 3 sezonów i w opinii plantatorów jest on dużym wsparciem w walce ze szkodnikami Jest też stosowany m.in. w Hiszpanii i we Włoszech. Prelegent wyjaśniał jakie warunki należy spełnić, dla wysokiej skuteczności tego produktu.
Paweł Skrzynecki z firmy Bayer informował o sytuacji na rynku cebuli. Podkreślił, że niskie plony cebuli w 2018 roku spowodowały, że na początku 2019 r. ceny cebuli były wysokie. To zachęciło wielu producentów do upraw. W tym roku odnotowano rekordową powierzchnię upraw cebuli w Holandii i wysokie plony. W innych krajach – Niemcy, Francja plony były niższe i przewiduje się, że cebula ta będzie niskiej jakości, ponieważ warunki pogodowe nie sprzyjały tej uprawie podobnie było w Polsce. W opinii specjalisty, aby być konkurencyjnym na rynku należy zadbać o uprawę, wybierać odmiany nie tylko do sprzedaży bezpośrednio po zbiorach, ale przede wszystkim takie które nadają się do długiego przechowywania. Z oferty firmy Seminis polecał m.in. Rockito F1. Prelegent wspomniał też o nowej odmianie marchwi Caribou F1 w typie nantejskim. Zachęcał do wyboru odmian kalafiorów – Gieflo F1r oraz Whitex F1. Wyliczał również zalety odmian brokułów – Titanium F1 oraz nowości SVBL0273 F1 – na świeży rynek i do przetwórstwa.


Szczegółowo o doświadczeniach ze środkami firmy Bayer opowiadała Katarzyna Gładka-Kubiak odpowiedzialna za testowanie działania produktów w różnych uprawach warzyw.
Natomiast Wojciech Kopeć reprezentujący firmę Yara Poland zwrócił uwagę na wiele czynników, które powinno się brać pod uwagę planując nawożenie upraw. Zaznaczył m.in. jak ważna jest znajomość zasobności gleby, nawadnianie, a także kontrolowanie jakości wody używanej do nawadniania. Wyjaśniał dlaczego warto sięgać po nawóz wieloskładnikowy, bezchlorkowy YaraMila Complex, argumentując m.in., że zawiera on polifosforanową forma fosforu, która jest mobilna w glebie oraz dwie formy azotu.


Aleksandra Andrzejewska