yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościCebula na fali. Aktualne ceny oraz sytuacja na rynku w Broniszach

Cebula na fali. Aktualne ceny oraz sytuacja na rynku w Broniszach [06.10.2022]

W ostatnim czasie ceny cebuli na podwarszawskim rynku w Broniszach stają się nieco bardziej korzystne dla producentów. Jakich stawek można oczekiwać?

Aktualne warunki produkcyjne, koszty oraz utrudnienia w dostępności surowców, wymagają należytego wynagrodzenia. Niestety nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości i cześć stawek, które producenci otrzymują za warzywa, okazuje się nieadekwatna do poświęconych nakładów. Co gorsza… Warunki stale się pogarszają, a okres przechowalniczy, nie wspominając o przyszłym sezonie, stoi pod bardzo dużym znakiem zapytania.

Z tego względu dobrze jest widzieć, że wraz z biegiem czasu sytuacja na rynku cebuli staje się nieco bardziej korzystna pod względem wynagrodzenia. Stawki, których mogą aktualnie oczekiwać producenci, oscylują bowiem na poziomie 30,00-31,00 zł za 15 kilogramowy worek. W przeliczeniu na jeden kilogram daje nam to przedział 2,00-2,06 zł. Mowa o dużym kalibrze sprzedawanym w hurcie. Rolnicy próbowali co prawda zwiększyć poziom cenowy do 33,00 zł, jednak na ten moment to wspomniany wcześniej pułap okazuje się bardziej realny. W przypadku nieco mniejszego kalibru ceny oscylują na poziomie 28,00 zł za worek, czyli 1,86 zł za kilogram.

Warto również podkreślić rolę relacji z odbiorcami naszych produktów. Właściciele warzywniaków czy lokalnych sklepików często mają dość wymagających klientów, przez co ich oczekiwania względem producentów są zdecydowanie wyższe. Istotną kwestią jest więc zaufanie pomiędzy stronami. W przypadku, w którym nasz odbiorca ma pewność co do jakości towaru jest w stanie zapłacić zdecydowanie więcej. W następstwie tego producenci, którzy zdążyli wyrobić sobie już dobrą opinię mogą starać się uzyskać przykładowo 35,00 zł za worek.

Wśród ofert rolników możemy wyróżnić także cebulę czerwoną, czosnkową oraz białą cukrową. Należy jednak pamiętać, że to zdecydowanie mniejsza część podaży na rynku, na którym króluje cebula biała. Idąc za tym, stawki kształtują się na nieco wyższym poziomie. W tym przypadku producenci mogą liczyć na ceny w przedziale 2,00-3,00 zł za kilogram. O wysokości wynagrodzenia w dużej mierze decyduje kaliber. Większe sztuki, analogicznie względem cebuli białej, wiążą się z wyższymi cenami.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl