yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny stali wystrzelą w górę – sankcje uniemożliwiające handel

Ceny stali wystrzelą w górę – sankcje uniemożliwiające handel

W obliczu wojny na Ukrainie nie możemy być pewni niczego, sytuacja zmienia się z dnia na dzień, tym samym, ciągnąc w górę ceny surowców. Jednym z nich jest właśnie stal. Wspominaliśmy ostatnio jak duże znaczenie odgrywa w rolnictwie. Niestety – jej ceny wzrosną jeszcze bardziej.

Dotychczas handel na rynku stali był dość mocno ograniczony. Tymczasem Unia Europejska wprowadza kolejne sankcje na Rosję. Tym razem obejmują stal a co warto zaznaczyć, kraj ten jest jednym z największych producentów na świecie. Dla Polski to drugi najważniejszy dostawca. Niestety jest to równoznaczne ze znacznym ograniczeniem dostępności surowca a co za tym idzie, ograniczeniem produkcji i wysokimi cenami.

„Zabronimy importu kluczowych towarów w sektorze hutnictwa żelaza i stali z Federacji Rosyjskiej. Uderzy to w centralny sektor rosyjskiego systemu, pozbawi go miliardów wpływów z eksportu i sprawi, że nasi obywatele nie będą dotować wojny Putina” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej z piątku 11 marca.

Dla rolników oznacza to tyko jedno – dodatkowe koszty. Czy to zakup maszyny rolniczej, prace budowlane w naszych gospodarstwach czy choćby wymiana konstrukcji w tunelach. Niestety, za wszystko zapłacimy więcej. Ile będziemy musieli dołożyć do maszyn rolniczych? Jest to oczywiście zależne od wybranego sprzętu, jednak może to być zakres od kilu do nawet kilkudziesięciu tysięcy w przypadku masywniejszych ciągników.

Na ten moment, pytając o ceny poszczególnych wyrobów ze stali u producenta, obserwujemy podwyżki zachodzące z dnia na dzień. W miarę upływu czasu wraz z mniejszą dostępnością surowca, zjawisko będzie się pogłębiać. Pozostaje korzystać z tego, co już mamy. Problem pojawia się wtedy, kiedy takiej możliwości po prostu nie ma… W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny wyrobów ze stali podskoczyły na ten moment o 200% a w niektórych przypadkach przebiły tą granicę.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Co więcej, brak możliwości pozyskania stali to bardziej złożony problem i nie dotyczy jedynie dostaw z Rosji. Ukraina to także dość znaczący dla polskiego rynku dostawca tego surowca, na liście zajmuje 3 miejsce. Konflikt w dużej części uniemożliwia handel z tym krajem, pogłębiając tym samym wspomniany problem.

Czy tylko to stwarza zagrożenie dla przystępnych cen stali? Przedsiębiorcy zajmujący się obróbką surowca muszą liczyć się z tym samym co producenci warzyw. Mówiąc konkretniej – cenami energii. Coraz częściej słyszymy o wygaszanych piecach. Po części jest to z pewnością spowodowane brakiem dostaw, jednak równie znaczącą rolę odgrywają właśnie szalejące ceny energii.

A czy możemy liczyć, że producenci sprzętu rolniczego i nie tylko, będą uczciwi i za stal kupioną w okresie sprzed wojny, zapłacimy mniej? Niestety, ostatnie wydarzenia w kraju zdecydowanie temu przeczą. Nikt, widząc szansę na dodatkowe zarobki cudzym kosztem, raczej wahać się nie będzie. Czy to paliwa czy węgiel czy właśnie stal. O podwyżkach cen nie ma co dyskutować – nastąpią momentalnie. Pytanie, czy wraz ze spadkiem stawek na giełdach, równie szybko zauważymy je wśród poszczególnych producentów…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl