yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDobrostan gleby – jak go osiągnąć do 2030 r.?

Dobrostan gleby – jak go osiągnąć do 2030 r.?

Ochrona gleby stanowi sedno wielu działań i inicjatyw rolników, bez względu na stosowaną przez nich metodę produkcji: konwencjonalną czy ekologiczną. Na szczeblu europejskim, duży zakres przepisów UE już teraz wpływa pośrednio lub bezpośrednio na stan gleby i obejmuje zagrożenia dotyczące tego wysoce cennego zasobu naturalnego.

Niektóre przykłady to, między innymi, WPR, ramowa dyrektywa wodna, dyrektywa azotanowa, dyrektywa w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów i dyrektywy dotyczące ochrony przyrody.

Komisja Europejska opublikowała nową strategię, która skupia się na osiągnięciu dobrego stanu gleby do 2030 r.

Z tego względu i na tym etapie stowarzyszenia rolnicze na czele z Copa i Cogeca oczekują szerszego wyjaśnienia odnośnie tego jak nowe środki, takie jak przepisy dotyczące stanu gleby uzupełnią już istniejący zestaw narzędzi, dostarczając złożone i konkretne sposoby działania dla rolników i spółdzielni rolnych. Nowe elementy administracyjne to ostatnie, czego społeczność rolna UE potrzebuje do osiągnięcia skuteczności.

Cechy szczególne gleby w UE są bardzo zróżnicowane. Z tego względu ciężko jest ustalić ogólne standardy jakości gleby oraz środki obejmujące zagrożenia dotyczące gleby dla całej UE. Dlatego ważne jest, aby uznać różnice występujące w uwarunkowaniach regionalnych i krajowych w przyszłych działaniach. Strategia na rzecz ochrony gleby potwierdza znaczenie pomocniczości w osiąganiu wyznaczonych celów, jednak ważne jest, aby nie były to tylko puste słowa oraz aby nie karać unijnych rolników i leśników.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Duże znaczenie ma uwzględnienie w tej strategii inteligentnych rozwiązań w obszarze rolnictwa, jeśli chodzi o wsparcie monitorowania statusu gleby, priorytetowe podejście do badań dotyczących innowacyjnych technologii, które mają objąć degradację i odkażanie gleby oraz inicjatywę związaną z opublikowaniem wytycznych w sprawie możliwości finansowania zrównoważonego zarządzania glebą i jej ochrony do 2022 r.

Copa i Cogeca uznają sugerowane wdrożenie środków takich jak świadectwa zdrowia gleby oraz wyznaczanie miejsc ze skażoną glebą, co można uznać jako formę pomocy w odbudowie gleby w Unii Europejskiej. Jednakże Komisja powinna zapewnić, że wszystkie zaproponowane narzędzia będą stanowiły wartość dodaną i nie doprowadzą do wzrostu arbitralnej biurokracji dla państw członkowskich, rolników i leśników.

Niezbędne jest, aby cele wyznaczone i uwzględnione w strategii na rzecz ochrony gleby opierały się na nauce. Z zadowoleniem przyjmujemy chęć Komisji do przeprowadzenia oceny skutków w ciągu nadchodzących miesięcy, aby prawidłowo ocenić wpływ przepisów dotyczących stanu gleby na wydajność europejskich rolników i leśników.

Źródło: Copa-Cogeca

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl