yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościIle aktualnie zapłacimy za nawozy?

Ile aktualnie zapłacimy za nawozy?

Sytuacja na rynku nawozów, mimo spadków w notowaniach gazu, niestety okazuje się dość niekorzystna. Cenniki nawozowe pozostają bez jakichkolwiek zmian od grudnia. Co gorsza, ceny podawane producentom na składach wciąż często przekraczają 4 000 zł czy nawet 5 000 zł za tonę surowca…

Wielkopolska Izba Rolnicza, mianowicie członkowie zespołu ekonomicznego, sporządziła przegląd poszczególnych rynków związanych z produkcją rolniczą. Wśród opublikowanych informacji znalazło się także zestawienie cen z wybranych punktów sprzedaży nawozów. Niestety… Próżno jest tam doszukiwać się pozytywnych danych. Specjaliści skupili się na saletrze amonowej, moczniku, polifosce oraz wapnie magnezowym. Jak sytuacja przedstawia się w tych przypadkach?

Zacznijmy od saletry amonowej. Najbardziej korzystna oferta spośród 23 przedstawionych pozycji to 3690,00 zł za tonę. W ramach porównania, Agrochem Puławy oferuje surowiec w cenie 3675,00 zł za tonę, niemniej, tyczy się to sprzedaży hurtowej, co stawia opisywany uprzednio punkt sprzedaży w dość pozytywnym świetle. Warto jednak zaznaczyć, że im dalej na sporządzonej liście, tym koszty są większe. Uwzględniając całość, średnia cen wynosi 4006,86 zł za tonę, natomiast najmniej korzystna oferta to 4482,00 zł za tonę.

Niestety nie lepiej wygląda to w przypadku mocznika… Koszt jednej tony zaczyna się co prawda od 3850,00 zł, jednak kończy na zatrważającej sumie, która oscyluje na poziomie 5500,00 zł. Pozostaje się zastanawiać… Czy ktokolwiek może sobie na to pozwolić? Średnia cen w tym przypadku wynosi 4491,46 zł za tonę. W ramach porównania, koszt u dystrybutora Grupy Azoty, tyczący się ilości hurtowej, wynosi 4000,00 zł za tonę (mocznik z inhibitorem ureazy).

Idąc dalej… Polifoska (6-20-30), uwzględniając średnią ze wszystkich pozycji, kosztuje 4717,24 zł za tonę. Co ciekawe, Agrochem Puławy oferuje surowiec w cenie 4 475 zł za tonę, natomiast najkorzystniejsza oferta wśród sprawdzonych przez WIR punktów sprzedaży to 4000 zł za tonę. Skąd więc średnia na znacznie wyższym pułapie? Niestety, nie brakuje ofert oscylujących na poziomie bliskim 5 000 zł. Najmniej korzystna oferta sięga nawet 5 400 zł za tonę.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Specjaliści WIR sprawdzili również notowania wapna magnezowego. Stawki w tym przypadku zaczynają się od 130 zł i kończą na poziomie 590 zł za tonę. Średnia ze wszystkich zgromadzonych punktów sprzedaży wynosi natomiast 260,71 zł za tonę.

W ramach podsumowania… Sytuacja na rynku jest nadzwyczaj zadziwiająca. Notowania na rynku gazu są aktualnie poniżej poziomu sprzed wojny. Jak wiemy, gdyż niejednokrotnie wytykano to producentom, koszty błękitnego paliwa wpływają na koszty nawozów w 70-80 proc. Czy więc sytuacja nie powinna wyglądać zupełnie inaczej? Oczywiście pośrednicy nie mogą sami z siebie obniżać cen, gdyż oni również musieli zapłacić za towar i muszą sprzedać go z zyskiem, niemniej… Czy 4 500 zł w przypadku saletry amonowej, 5 500 zł w przypadku mocznika oraz 5 400 zł w przypadku polifoski to ciut nie za dużo?

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl