yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościJak kształtują się aktualne ceny pomidorów na rynku?

Jak kształtują się aktualne ceny pomidorów na rynku? [21.09.2022]

Trudne warunki pogodowe, wysokie koszty produkcji oraz utrudnienia na innych płaszczyznach… Wszystko to w szczególny sposób uderzyło w sektor szklarniowy. Wielu producentów niestety zrezygnowało z upraw, co przełożyło się na niższą podaż. To z kolei wpływa na aktualne ceny pomidorów, które przedstawiają się na nieco bardziej korzystnym poziomie.

Nie jest tajemnicą, że sektor szklarniowy odczuwa aktualne problemy na rynku, koniecznych przy produkcji, surowców w zwiększonym stopniu. Rekordowo wysokie koszty ponoszone przez producentów zmusiły ich do podjęcia kroków w kierunku oszczędności. W wielu przypadkach, porównując do lat poprzednich, wiązało się to z niższym nawożeniem oraz słabszą ochroną przed chorobami i szkodnikami. To z kolei miało bezpośredni wpływ na ilość i jakość uzyskanych plonów.

Warto również raz jeszcze wspomnieć o wyjątkowo niekorzystnych warunkach pogodowych. W ubiegłych miesiącach producenci zmagali się z niezwykle wysokimi temperaturami oraz nasłonecznieniem. Często znajdowało to odzwierciedlenie w niższej produktywności roślin i niższej jakości finalnego plonu. Wraz z początkiem września temperatury drastycznie spadły, co również negatywnie wpływa na produkcję. Uprawy pomidorów wymagają bowiem odpowiednich warunków cieplnych. Skrajne wartości, czyli zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, hamują rozwój i stwarzają zagrożenie ze strony chorób i szkodników.

Łącząc to wszystko w całość możemy niewątpliwie uznać, że aktualny sezon okazał się wyjątkowo trudny dla producentów. Potwierdzeniem tego jest aktualna sytuacja na rynku. Wraz z biegiem dni podaż pomidorów jest coraz niższa. Wynika to z racji wspomnianych warunków a także rezygnacji części rolników z dalszego prowadzenia upraw. Konieczne nakłady finansowe są bowiem bardzo wysokie a opłacalność produkcji stawiana jest pod niemałym znakiem zapytania.

Jak więc kształtuje się aktualna sytuacja pomidorów? Pomidory szklarniowe, zarówno w typie czerwonym jak i malinowym, na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach zauważalne są w coraz mniejszych ilościach. Znajduje to odzwierciedlenie w znacząco wyższym, porównując do ubiegłych tygodni, gdy cena sięgała zaledwie 10,00-18,00 zł za karton, wynagrodzeniu uzyskiwanym przez producentów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aktualnie mogą oni oczekiwać stawek rzędu 40,00 zł za 6 kilogramowy karton w hurcie, czyli 6,66 zł za kilogram. Mowa rzecz jasna o najwyższej jakości. Wśród ofert występują bowiem drobne pomidory z widocznymi defektami, za które wynagrodzenie jest znacząco niższe i kształtuje się na poziomie 2,50-3,00 zł za kilogram. W handlu detalicznym najwyższe spotkane ceny oscylowały na poziomie 48,00 zł za karton, co w przeliczeniu na kilogram daje nam kwotę 8,00 zł.

Mówiąc o pomidorach gruntowych, sytuacja pozostaje na zbliżonym poziomie. Nieco drobniejsze sztuki z widocznymi wadami to stawki przedstawiające się na poziomie poniżej 1,00 zł za kilogram. Natomiast za największe oraz najwyższe jakościowo „jajka” producenci mogą oczekiwać cen do 2,00 zł za kilogram.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl