Jak kształtują się aktualne ceny pomidorów na rynku? [21.09.2022]

szklarnia_bracie_Chrzan-pomidor-malinowy (5)

Trudne warunki pogodowe, wysokie koszty produkcji oraz utrudnienia na innych płaszczyznach… Wszystko to w szczególny sposób uderzyło w sektor szklarniowy. Wielu producentów niestety zrezygnowało z upraw, co przełożyło się na niższą podaż. To z kolei wpływa na aktualne ceny pomidorów, które przedstawiają się na nieco bardziej korzystnym poziomie.

Nie jest tajemnicą, że sektor szklarniowy odczuwa aktualne problemy na rynku, koniecznych przy produkcji, surowców w zwiększonym stopniu. Rekordowo wysokie koszty ponoszone przez producentów zmusiły ich do podjęcia kroków w kierunku oszczędności. W wielu przypadkach, porównując do lat poprzednich, wiązało się to z niższym nawożeniem oraz słabszą ochroną przed chorobami i szkodnikami. To z kolei miało bezpośredni wpływ na ilość i jakość uzyskanych plonów.

Warto również raz jeszcze wspomnieć o wyjątkowo niekorzystnych warunkach pogodowych. W ubiegłych miesiącach producenci zmagali się z niezwykle wysokimi temperaturami oraz nasłonecznieniem. Często znajdowało to odzwierciedlenie w niższej produktywności roślin i niższej jakości finalnego plonu. Wraz z początkiem września temperatury drastycznie spadły, co również negatywnie wpływa na produkcję. Uprawy pomidorów wymagają bowiem odpowiednich warunków cieplnych. Skrajne wartości, czyli zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, hamują rozwój i stwarzają zagrożenie ze strony chorób i szkodników.

Łącząc to wszystko w całość możemy niewątpliwie uznać, że aktualny sezon okazał się wyjątkowo trudny dla producentów. Potwierdzeniem tego jest aktualna sytuacja na rynku. Wraz z biegiem dni podaż pomidorów jest coraz niższa. Wynika to z racji wspomnianych warunków a także rezygnacji części rolników z dalszego prowadzenia upraw. Konieczne nakłady finansowe są bowiem bardzo wysokie a opłacalność produkcji stawiana jest pod niemałym znakiem zapytania.

Jak więc kształtuje się aktualna sytuacja pomidorów? Pomidory szklarniowe, zarówno w typie czerwonym jak i malinowym, na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach zauważalne są w coraz mniejszych ilościach. Znajduje to odzwierciedlenie w znacząco wyższym, porównując do ubiegłych tygodni, gdy cena sięgała zaledwie 10,00-18,00 zł za karton, wynagrodzeniu uzyskiwanym przez producentów.

Aktualnie mogą oni oczekiwać stawek rzędu 40,00 zł za 6 kilogramowy karton w hurcie, czyli 6,66 zł za kilogram. Mowa rzecz jasna o najwyższej jakości. Wśród ofert występują bowiem drobne pomidory z widocznymi defektami, za które wynagrodzenie jest znacząco niższe i kształtuje się na poziomie 2,50-3,00 zł za kilogram. W handlu detalicznym najwyższe spotkane ceny oscylowały na poziomie 48,00 zł za karton, co w przeliczeniu na kilogram daje nam kwotę 8,00 zł.

Mówiąc o pomidorach gruntowych, sytuacja pozostaje na zbliżonym poziomie. Nieco drobniejsze sztuki z widocznymi wadami to stawki przedstawiające się na poziomie poniżej 1,00 zł za kilogram. Natomiast za największe oraz najwyższe jakościowo „jajka” producenci mogą oczekiwać cen do 2,00 zł za kilogram.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Brokuł - sprzedaż na rynkach hurtowych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności