Lepiej zarabia się na eksporcie pomidorów

Ukraińskie pomidory, choć w hurcie są jeszcze tanie, to jest duża szansa, że wkrótce będą drożeć. Spada też ich podaż na rynku wewnętrznym Ukrainy. Jednak na początku listopada dla dużych producentów eksport pomidorów był bardziej opłacalny od sprzedaży na miejscu.

Niekorzystne warunki pogodowe na zachodzie Europy wywołały spadek podaży pomidorów i wzrosty ich cen o około 5%. Do końca roku wyższe koszty produkcji tych warzyw w sezonie jesiennym mogą podnieść hurtowe ceny o około 20-20%.

Jak dotąd jednak (pierwsza dekada listopada) na rynku ukraińskim ceny pomidorów utrzymywały się na niskim poziomie 18-20 UAH/kg  (0,71 USD/kg). Wyższe ceny uzyskiwano w eksporcie – na przykład do Polski po 42 UAH/kg (1,5 USD/kg). Wysyłka pomidorów za granicę jest w bieżącym sezonie o prawie jedną trzecią niższa, niż w roku ubiegłym. Od początku roku do końca września Ukraina wyeksportowała 10,7 tys. ton pomidorów. Polska, po Białorusi, jest drugim ich odbiorcą (niecałe 17%).

za: ubr.ua

PG

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności