Marchew, marchew, marchew – sytuacja na świecie

Marchew

Sytuacja na rynkach marchwi znacząco się od siebie różni. Nic dziwnego, bowiem każdy kraj, pomijając ogólne problemy producentów odnoszące się do cen, zmaga się z różnorakimi czynnikami oddziałującymi na popyt. Jak wygląda to w przypadku Polski i kilku innych regionów świata?

Zacznijmy od polskiej marchwi. W ostatnim okresie eksport na Ukrainę znacznie się zwiększył. Co więcej, popyt na krajowym rynku również jest dość wysoki. To z kolei wpływa na wzrost cen polskiego produktu, które wydają się być trochę bardziej satysfakcjonujące dla producentów. Wspomniane wzrosty wynikają z cały czas zmniejszającej się podaży towaru na rynkach.

Zupełnie inną sytuację widzimy w przypadku Wielkiej Brytanii. Tamtejszy rynek marchwi załamał się tej wiosny. Wzrastająca podaż, wynikająca ze sprzyjających warunków atmosferycznych, a także zwiększonego areału, wyprzedziła popyt na brytyjskie warzywo. Ceny sięgają jedynie 70 funtów za tonę (ok. 400 zł), co stanowi połowę kosztów, które ponoszą tamtejsi rolnicy przy produkcji. Będzie to skutkowało zmniejszeniem areału w najbliższych latach.

Uzbekistan z kolei, na wzgląd rosnących cen w Rosji, która jest jednym z jego rynków docelowych, odnotowuje wzrost cen zeszłorocznej marchwi. W ciągu ostatniego miesiąca wzrosły one o 80% do poziomu 0,98-1,71 zł za kilogram. W przypadku młodej marchwi sprawy mają się nieco inaczej. Podaż w minionym okresie znacznie wzrosła, co spowodowało spadek cen niemal o połowę. Aktualnie kształtują się na poziomie 3,04 zł za kilogram.

Włoscy producenci natomiast zwracają uwagę na rosnące koszty produkcji, które na ten moment wynoszą 30% więcej niż w ubiegłych sezonach. Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać o czym mowa. Tamtejsi rolnicy zmagają się bowiem z podobnymi przeciwnościami, których doświadczamy w Polsce. Niemniej, powierzchnia upraw się nie zmniejszyła, a nawet przewiduje się jej nieznaczny wzrost kosztem innych lokalnych produkcji. Na tą chwilę ciężko jednak przewidzieć jak wyglądać będzie sprzedaż w nadchodzącym sezonie z uwagi na niepewne warunki rynkowe.

Źródło: thescottishfarmer.co.uk / east-fruit.com / freshplaza.it

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Biedronka

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności