yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNawozy azotowe ponownie drożeją… Gdzie wzrosty cen mają swoją granicę?

Nawozy azotowe ponownie drożeją… Gdzie wzrosty cen mają swoją granicę?

W ostatnim czasie sytuacja na rynku nawozowym nie kształtuje się najlepiej. Producenci informują o brakach surowca w składach, a zakłady co chwilę publikują nowe cenniki. Jeszcze pod koniec czerwca mogłoby się wydawać, że wszystko podąża w dobrym kierunku, jednak niedługo później pojawił się nowy cennik przywracający wyższe ceny z kwietnia. Jak się okazuje, nie były one wystarczająco wysokie, gdyż 27 lipca pojawiła się kolejna aktualizacja…

Koszty produkcji, z którymi aktualnie mają do czynienia rolnicy, kierują się na coraz bardziej nieosiągalny poziom. Znacząco przyczyniają się do tego dość wysokie ceny surowców, szczególnie nawozów. W ostatnim czasie nieustannie informowani jesteśmy o podwyżkach. Niestety, nie inaczej jest i tym razem. Agrochem Puławy opublikował 27 lipca nowy cennik nawozów azotowych. Na wzgląd zawirowań na rynku gazu, stawki w nim widoczne są znacznie wyższe aniżeli w cenniku z 8 lipca. Jak więc kształtują się ceny?

Zacznijmy od saletry amonowej o zawartości azotu 34,4%. Jeszcze niedawno kosztowała ona 3655 zł/t w hurcie. Aktualnie ceny wzrosły o 280 zł do poziomu 3935 zł/t. Siarczan amonu, produkowany w Puławach, zdrożał w nieco mniejszym stopniu. Różnica pomiędzy stawkami wynosi bowiem 80 zł na tonie. Na chwilę obecną nawóz kosztuje 2340 zł/t. Bardzo duży wzrost widzimy natomiast przy nawozach RSM. W zależności od zawartości azotu za surowiec zapłacimy o 480-530 zł więcej niż uprzednio. Saletrzak, saletrosan oraz saletromag podrożały o 280 zł na tonie. Natomiast siarczan amonu produkowany w Tarnowie, niezależnie od rodzaju, to dodatkowe 120 zł na tonie.

Ceny nawozów azotowych, według zakładów produkcyjnych, uzależnione są od notowań gazu. Niestety na światowym rynku nastąpiły kolejne zawirowania, przez które w nadchodzących miesiącach sytuacja niekoniecznie będzie kierować się w dobrą stronę. Wprowadzone przez Komisję Europejską ograniczenia zużycia gazu mogą bowiem spowodować kolejne podwyżki. Pozostaje pytanie, kto będzie mógł sobie pozwolić na tak drogie nawozy… Wielkim znakiem zapytania pozostają również marże nakładane przez spółkę. Wyniki finansowe za I kwartał 2022 roku były rekordowo wysokie… Obserwując sytuację na rynku, wyniki za kolejny kwartał zapowiadają się podobnie.

Poniżej prezentujemy aktualny cennik nawozów azotowych opublikowany przez Agrochem Puławy. Ceny w nim widoczne obowiązują od 27 lipca. Należy wziąć również pod uwagę, że są to stawki w hurcie, co oznacza, że w składach będą one jeszcze wyższe…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ceny nawozów azotowych lipiec 2022

Źródło: agrochem.com.pl

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl