AktualnościPrzedsezonowe spotkanie warzywnicze w Proszowicach

Przedsezonowe spotkanie warzywnicze w Proszowicach

Styczeń to miesiąc branżowych spotkań z plantatorami warzyw w całym kraju. Jedno z nich odbyło się we wtorek (22 stycznia) w Proszowicach, którego organizatorem była firma Agro-Seed wraz z firmami Bayer (marka Seminis), HM.Clause i INTERMAG.

Odmiany warzyw Seminis

Przybyłych producentów warzyw przywitali organizatorzy spotkania Damian i Elżbieta Cebulscy z firmy Agro-Seed z Opatkowic. Monika Buława reprezentująca firmę Bayer (marka Seminis) przybliżyła ofertę warzyw na najbliższy sezon. W segmencie kapusty głowiastej białej o krótkim okresie wegetacji (ok. 55 dni) prelegentka wyróżniła dwa mieszańce Pandion F1 i Rapidion F1. Z kolei z nowości polecanej do uprawy pod płaskie osłony zwróciła uwagę na odmianę Green Flash F1 (65 dni) o kompaktowych główkach osiągających masę dochodzącą do 2 kg. Wśród kapusty z przeznaczeniem do przechowywania wyróżniła mieszańce Galvatron F1, Furios F1, Kronos F1.

Kapusty marki Seminis
Green Flash F1

Wśród propozycji kalafiorów na najwcześniejsze nasadzenia w tunelach foliowych, pod płaskimi osłonami wyszczególniono odmianę Abeni F1 (pod Krakowem odmiana ta dobrze sprawdza się również w uprawie poplonowej), o okresie wegetacji wynoszącym 63 dni. Rośliny tworzą wyrównane, zwięzłe i ciężkie róże, dobrze okryte liśćmi. Firma Seminis od wielu lat zajmuje się hodowlą odmian kalafiora, których róże nie żółkną i nie wymagają okrycia. Owocem tych badań jest nowa odmiana Whitex F1 (68-75 dni), o atrakcyjnych śnieżnobiałych różach. M. Buława polecała tego kalafiora do uprawy pod płaskimi osłonami.

Odmiana Whitex wyróżnia się śnieżnobiałą różą (porównanie ze standardową różą kalafiora)

Godną polecania jest również odmiana Fortaleza F1, uniwersalna pod względem terminu nasadzeń oraz przeznaczenia. O zaletach tej kreacji przekonało się już wielu plantatorów nie tylko z Małopolski.  Na letnie nasadzenia dobrze sprawdza się odmiana SV5818AC F1 – jej rozbudowany system korzeniowy sprawia, że rośliny są odporne na stres abiotyczny. Z kolei do przetwórstwa warto wybrać flagową odmianę marki Seminis – Giewont F1.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wśród asortymentu brokułu wyróżniono dwie odmiany SV3277BL F1 (65 dni wegetacji) oraz SV1002BL F1(70 dni).

SV1002BL F1

Wśród odmian pora warto zwrócić uwagę na Gostar F1 i Varnastar F1. Pierwszy polecany do zbioru jesienią. Jego rośliny charakteryzują się ciężką i długą łodygą rzekomą (ok. 35 cm). Z kolei druga z odmian – Varnastar F1 – to nowy mieszaniec w typie bułgarskim, polecany do zaopatrzenia zakładów przetwórczych, ale również na tackę na włoszczyznę i rynek warzyw świeży.

Bogate portfolio papryki czerwonej typu blok M. Buława poleciła nową, wczesną odmianę Maximinus F1 do uprawy w tunelach foliowych. Rośliny z przewagą cech generatywnych tworzą atrakcyjne, ciężkie owoce (250-300 g). Asortyment papryki w tym segmencie uzupełniają odmiany m.in. Red Knight F1, Aifos F1, Velero F1. W typie kapia ciekawie prezentuje się odmiana Kaptur F1.

Odmiany warzyw HM.Clause

Hubert Tabor reprezentujący firmę HM.Clause w swoim wystąpieniu poruszył temat odmian fasoli strączkowej, kukurydzy cukrowej, papryki oraz warzyw korzeniowych i kapustnych. Z fasoli żółtostrączkowej godnej polecenia jest odmiana Fruidor, z kolei o zielonych strączkach – Cassidy.

Plantatorom kukurydzy cukrowej (w typie supersłodkiej Sh2) zarekomendował odmianę Turbine F1 (HMX 4351 YS) o 65-dniowej wegetacji. Rośliny osiągają wysokość 1,8 m i tworzą kolby o długości ok. 22 cm.

HMX 4351 YS

W asortymencie papryki (typu blok) do uprawy w gruncie prelegent wyróżnił dwa mieszance Basalt F1 i Chouca F1. Z kolei dużym powodzeniem wśród podkrakowskich plantatorów cieszy się odmiana Solario F1, która dobrze sprawdza się także w uprawie pod niskim tunelami tzw. igołomskimi. Do uprawy w wysokich tunelach foliowych na uwagę zasługują odmiany Muriel F1 oraz Salomon F1 i Murano F1.

Wśród propozycji kalafiora dużym zainteresowaniem plantatorów tego gatunku cieszyła się odmiana świeżorynkowa – Maybach F1 – o okresie wegetacji 53-56 dni. Polecana do uprawy w tunelach foliowych oraz pod płaskimi osłonami. Rośliny tworzą zwięzłe i ciężkie róże (0,8-1 kg).

Maybach F1

Pod płaskimi osłonami w małopolskim zagłębiu warzywniczym dobrze sprawdza się również odmiana Clipper F1 (58-63 dni). Do zbioru późną wiosną i latem warto zwrócić uwagę na odmianę Flirt F1.

Durok F1

Godny uwagi jest mieszaniec Durok F1 (80-85 dni), ze względu na ciężar róży jest polecany do zaopatrzenia zakładów przetwórczych. Odmiana ta polecana jest na zbiór od 15 września, do końca października. Obecnie firma HM.Clause ogłosiła promocję na zakup nasion ten odmiany – przy zakupie trzech opakowań, czwarta jest gratis.

Odmiana Sabord F1 (75 dni wegetacji) ze względu na atrakcyjną różę jest polecana do przemysłu, jak również na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych. Rośliny o wysokiej zdrowotności i wzniosłych liściach. Róża dobrze osłonięta spiralnymi liśćmi. Polecane zagęszczenie 25-30 tys. roślin/ha. O nieco dłuższym okresie wegetacji jest kolejna odmiana Raft F1 (75-85 dni), termin zbioru róż od połowy września.

Z odmian brokułu polecano odmianę Trajano F1 do zbioru róż jesienią.

W segmencie kapusty głowiastej białej do uprawy w tunelach foliowych i pod płaskimi osłonami godna uwagi jest odmiana Constable F1 (53-60 dni). Roślina tworzy kulistą, atrakcyjną główkę, osiągającą masę do 2 kg. Dość uniwersalną pod względem przeznaczenia (świeży rynek, wczesne i średniowczesne kiszenie) jest odmiana Bravo F1. Mieszaniec o wysokiej zdrowotności, dobrze znosi trudne warunki uprawy (wysoka temperatura powietrza, susza). Z kapusty włoskiej zwrócono uwagę na odmianę Capriccio F1.

Z odmian marchwi prelegent przypomniało odmianie Polydor F1. Tymczasem z asortymentu selera korzeniowego wyróżniono odmianę Torpedo F1.

Nawożenie

W kolejnym wystąpieniu Jan Wcisło omówił szczegółowo ofertę nawozów dolistnych, oraz mikrobiologicznych i do fertygacji z firmy Intermag. Zwrócił uwagę na warunki w jakich należy przeprowadzać zabiegi nawozami dolistnymi tj.: wilgotność powietrza powinna wynosić 60-80% (dopuszczalna powyżej 40%), temperatura powietrza 15-16°C (dopuszczalna temperatura do 25 °C), temperatura cieczy użytkowej nie niższa niż 12°C, zabiegi należy wykonywać wieczorem lub wcześnie rano. Prelegent przedstawił programy nawożenia roślin biopreparatami z serii Bactim dla różnych gatunków warzyw. Ciekawym produktem z serii Bactim jest Bactim Fertimax, szczególnie polecany w uprawach warzyw pod osłonami (poprzez fertygację) oraz do przygotowania rozsad warzyw kapustnych. Do produkcji rozsady polecił także stosowanie nawozów fosforowych tj. GrowOn. W przypadku niedoboru magnezu w roślinach rekomendował stosowanie nawozu Mikrokomplex. Na uwagę zasługują również ulepszone produkty borowe i wapniowe: Bormax Turbo i Wapnovit Turbo. W sytuacji, gdy na roślinach widoczny jest niedobór potasu warto zastosować nawóz Plonvit Kali. Firma INTERMAG ma w swojej ofercie również m.in. aminokwasy (Aminoprim), biostymulatory (np. Optisil). Z propozycji nawozów do ferygacji J. Wcisło wyszczególnił m.in. serię nawozów Dropfert.

Jan Wcisło (od lewej), Monika Buława, Damian i Elżbieta Cebulscy oraz Hubert Tabor
Uczestnicy spotkania w Proszowicach

Anna Wilczyńska

fot. A. Wilczynska, firmowe

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

×nawożenie yara kompleksowe odżywianie