Rynek nawozów wymaga pilnej interwencji…

Worki z nawozem

Sytuacja na rynku nawozów pozostaje krytyczna od niemal początku bieżącego roku. Tyczy się to zarówno dostępności jak i cen, na które są narażeni producenci. Zmartwieniem pozostają również przerwy w dostawach, których niestety mieliśmy już możliwość doświadczyć…

Idąc za tym, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił o wypracowanie mechanizmów interwencji na rynku nawozów oraz wykrycia ewentualnych zmów cenowych odnośnie nawozów azotowych, potasowych i wieloskładnikowych. Tyczy się to zarówno roku bieżącego jak i kolejnych lat. Warto zauważyć, że w niedalekiej przeszłości doświadczyliśmy przerw w dostawach, które dość negatywnie wpłynęły na sytuację na rynku. Przyczyną takiego zjawiska, jak informują spółki nawozowe, były wysokie ceny surowców do produkcji, szczególnie gazu. Z tego względu, oprócz wsparcia samych rolników, KRIR wnioskuje o wypracowanie mechanizmów pomocowych tyczących się produkcji surowca.

Przestoje wpływają bowiem nie tyko na brak nawozów, ale również wielu innych produktów ubocznych, które są wykorzystywane przez poszczególne sektory rolnictwa. Braki w tym zakresie mogą w dużym stopniu przyczynić się do ograniczenia produkcji lub nawet jej wstrzymania. Mówiąc natomiast o wsparciu rolników, a konkretnie o dopłatach do nawozów mineralnych… Zdaniem KRIR, pomocą powinny być objęte gospodarstwa o powierzchni do 300 ha, a wysokość wsparcia ma wyrównywać ceny nawozów z roku bazowego 2021.

Obecna sytuacja na rynku nawozów jest tragiczna, ceny nawozów są bardzo wysokie, co skutkuje obniżeniem opłacalności produkcji, a rolnicy mają problem z ich zakupem. Sytuacja ta w okresie długofalowym z pewnością wpłynie negatywnie na cenę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju, ze względu na ograniczanie nawożenia przez wielu rolników aż do całkowitej rezygnacji z nawożenia – informuje KRIR, przytaczając jednocześnie krytyczną sytuację producentów rzepaku.

Warto również zaznaczyć, że Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli oraz do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o uwzględnienie w planach kontroli, prowadzonych przez te instytucje, systemu sprzedaży nawozów mineralnych Grupy Azoty i Grupy Orlen w ramach umów dystrybucyjnych, rejonizacji sprzedaży i sprzedaży poza umowami dystrybucyjnymi. Obserwowane ostatnio drastyczne wzrosty i wahania cen nawozów mineralnych oraz przerwy w produkcji i dostawach niekorzystnie wpływają na możliwość prowadzenia produkcji rolnej. Skutkiem tak rozchwianego rynku może być drastyczny spadek polonów i w konsekwencji brak samowystarczalności żywnościowej Polski.

Źródło: KRIR

Related Posts

  1. Kombajn do zbioru marchwi
  2. Import ogórków pochodzenia rosyjskiego
  3. Protest Agrounii w Warszawie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności