reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
RhizoVITAL
reklama
octavo marchew nasiona
Strona głównaAktualnościRynek nawozów wymaga pilnej interwencji…

Rynek nawozów wymaga pilnej interwencji…

Sytuacja na rynku nawozów pozostaje krytyczna od niemal początku bieżącego roku. Tyczy się to zarówno dostępności jak i cen, na które są narażeni producenci. Zmartwieniem pozostają również przerwy w dostawach, których niestety mieliśmy już możliwość doświadczyć…

Idąc za tym, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił o wypracowanie mechanizmów interwencji na rynku nawozów oraz wykrycia ewentualnych zmów cenowych odnośnie nawozów azotowych, potasowych i wieloskładnikowych. Tyczy się to zarówno roku bieżącego jak i kolejnych lat. Warto zauważyć, że w niedalekiej przeszłości doświadczyliśmy przerw w dostawach, które dość negatywnie wpłynęły na sytuację na rynku. Przyczyną takiego zjawiska, jak informują spółki nawozowe, były wysokie ceny surowców do produkcji, szczególnie gazu. Z tego względu, oprócz wsparcia samych rolników, KRIR wnioskuje o wypracowanie mechanizmów pomocowych tyczących się produkcji surowca.

reklama
Baner PORW 2025

Przestoje wpływają bowiem nie tyko na brak nawozów, ale również wielu innych produktów ubocznych, które są wykorzystywane przez poszczególne sektory rolnictwa. Braki w tym zakresie mogą w dużym stopniu przyczynić się do ograniczenia produkcji lub nawet jej wstrzymania. Mówiąc natomiast o wsparciu rolników, a konkretnie o dopłatach do nawozów mineralnych… Zdaniem KRIR, pomocą powinny być objęte gospodarstwa o powierzchni do 300 ha, a wysokość wsparcia ma wyrównywać ceny nawozów z roku bazowego 2021.

Obecna sytuacja na rynku nawozów jest tragiczna, ceny nawozów są bardzo wysokie, co skutkuje obniżeniem opłacalności produkcji, a rolnicy mają problem z ich zakupem. Sytuacja ta w okresie długofalowym z pewnością wpłynie negatywnie na cenę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju, ze względu na ograniczanie nawożenia przez wielu rolników aż do całkowitej rezygnacji z nawożenia – informuje KRIR, przytaczając jednocześnie krytyczną sytuację producentów rzepaku.

Warto również zaznaczyć, że Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli oraz do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o uwzględnienie w planach kontroli, prowadzonych przez te instytucje, systemu sprzedaży nawozów mineralnych Grupy Azoty i Grupy Orlen w ramach umów dystrybucyjnych, rejonizacji sprzedaży i sprzedaży poza umowami dystrybucyjnymi. Obserwowane ostatnio drastyczne wzrosty i wahania cen nawozów mineralnych oraz przerwy w produkcji i dostawach niekorzystnie wpływają na możliwość prowadzenia produkcji rolnej. Skutkiem tak rozchwianego rynku może być drastyczny spadek polonów i w konsekwencji brak samowystarczalności żywnościowej Polski.

Źródło: KRIR

reklama
reklama
PNOS baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
reklama
Baner KUPS
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]