Szkolenie pomidorowo-ogórkowe w Tłokini Kościelnej

Mei Shuai

W ramach przygotowań do nowego sezonu osłonowego firma Bayer właściciel marek Seminis i De Ruiter we współpracy z Hurtownią Ogrodniczą Lidia Horti-Logistic oraz firmami Biopharmacotech, ICB Pharma, Koppert Polska oraz Yara Poland 12 grudnia br. zorganizowała szkolenie dla podkaliskich ogrodników w Tłokini Kościelnej (woj. wielkopolskie).

W uprawie pomidorów i ogórków

Spotkanie poprowadził Krzysztof Gimla reprezentujący Hurtownię Ogrodniczą Lidia Horti-Logistic dostarczającej m.in. środki do produkcji pod osłonami. Dr Katarzyna Tykarska-Duchovska przybliżyła odmiany pomidorów do uprawy tunelowej. W segmencie pomidorów mięsistych czerwonych polecała mieszańca Partova F1 o intensywnie wybarwionych owocach osiągających masę 180–220 g. Są one tolerancyjne na mikrospękania i mają dobrą trwałość. Rośliny o średnio silnym wigorze sprawdzają się w różnych warunkach uprawy. Odmiana nadaje się do uprawy w cyklu wiosennym, letnim i jesiennym. Druga z odmian w tym segmencie – Matissimo F1 tworzy większe owoce o masie 200–250 g i odznacza się bardziej generatywnym typem wzrostu. Polecana jest do późniejszych nasadzeń wiosennych i uprawy w cyklu jesiennym. Z cieszących się niesłabnącą popularnością odmian malinowych polecano Mei Shuai F1 tworzącą mięsiste owoce o masie 200–260 g odznaczające się wczesnością wysoka jakością owoców i dobrym smakiem oraz nową odmianę SVTG 3026 F1 (Pink ID F1) o mniejszych owocach (170–210 g). Owoce o atrakcyjnej malinowej barwie nie mają skłonności do tworzenia zielonej piętki, cechuje je wysoka zawartość ekstraktu i dobry smak. Rośliny są delikatniejsze niż u odmiany Mei Shuai F1. Odmiana polecana jest do uprawy w cyklu wiosennym, letnim i jesiennym.

Prelegentka poruszyła również bardzo istotny w uprawie pomidorów pod osłonami temat suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Do najistotniejszych elementów zapobiegania temu zaburzeniu fizjologicznemu zaliczyła: •zbudowanie sprawnego, zdrowego systemu korzeniowego z dobrze rozwiniętymi korzeniami włośnikowymi, które pobierają wapń, •utrzymywanie pH pożywki na poziomie powyżej 5,5, •niezbyt wysokiego EC, które utrudnia pobieranie wody oraz prowadzi do antagonizmu w pobieraniu kationów. Dr K. Tykarska-Duchovska wskazała również na konieczność stosowanej do pory roku i typu uprawy regulacji liczby liści, które konkurują z owocami o wapń, a także kontroli wilgotności powietrza w obiektach uprawowych ponieważ zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność wpływają na słabe zaopatrzenie owoców w wapń.

W kolejnym wystąpieniu Marcin Piechota prezentował odmiany ogórków z portfolio marki Seminis. Przypomniał charakterystykę sprawdzonej odmiany sałatkowej w typie „midi” – Pacto F1, która nadal cieszy się popularnością wśród ogrodników szczególnie w uprawie na najwcześniejsze nasadzenia. W segmencie odmian sałatkowych M. Piechota zaprezentował ponadto mieszańca Quintus F1, który również cechuje się małą wrażliwością na niedobór światła. Owoce o długości 18–24 cm są ciemnozielone, silnie żebrowane i tworzą małą komorę nasienną. Rośliny wiążą po jeden, dwa owoce w węźle. Jak podkreślał specjalista marki Seminis odmiana Quintus F1 wymaga w uprawie pożywki o niższym EC w porównaniu z ogórkami starszego typu. Odmiana nie wymaga wysokich nakładów pracy, daje przy tym wysoki plon wczesny i handlowy. Polecane jest jaj prowadzenie metodą wysokiego drutu – na pęd główny – jakość i wyrównanie owoców są wówczas najlepsze, jednak sprawdza się również w uprawie „na parasol”. Nową propozycją typu „midi” w portfolio Seminis jest odmiana DR8986CB F1, którą cechuje tolerancja na niedobór światła i niskie temperatury, dlatego nadaje się na wczesne nasadzenia. Rośliny o średnio silnym wigorze wiążą po 1, 2 owoce w węźle i dobrze znoszą upały. Dają wysokie plony w porównaniu ze standardem. W ofercie Seminis znaleźć można również ciekawe propozycje sałatkowe do uprawy tunelowej. Pierwszą z prezentowanych w Tłokini Kościelnej była odmiana Britanos F1 Rośliny tworzą krótkie międzywęźla i nie pędzą wzdłuż drutu w takim tempie jak starsze odmiany, mają generatywny typ wzrostu. Tworzą ponadto bardzo silnie zredukowane pędy boczne, przez co pielęgnacja nie jest pracochłonna. Britanos F1 wymaga jednak regulacji liczby zawiązków – dodał prelegent. M. Piechota wspomniał również o odmianach brodawkowych z oferty firmy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Nawożenie, ochrona

O żywieniu roślin w uprawach pod osłonami fosforem w formie polifosforanowej mówił Henryk Wilczyński z firmy Yara Poland. Rekomendował do tego celu nawozy Antilbloc Mineral i Super FK.

W dalszej części spotkania Wojciech Rybiński z firmy ICB Pharma mówił o cechach produktu Siltac EC zarejestrowanego w uprawie warzyw do zwalczania przędziorków i mszyc. Jego stosowanie ogranicza ponadto liczebność wciornastków i mączlika szklarniowego. Preparat o działaniu fizycznym tworzy polimerową strukturę w postaci siateczki molekularnej, która otacza szkodnika i uniemożliwia mu wymianę gazową.

Sabina Łukasiewicz z firmy Koppert Polska przybliżyła nowości produktowe w ofercie firmy, m.in. V10 – szczepionkę na wirusa mozaiki pepino.
Tomasz Harciarek z firmy Biopharmacotech omawiał korzyści płynące ze stosowania aminokwasów w uprawach pod osłonami. Polecał m.in. nawóz biostymulujący Agro-Sorb® Radiculum, który można stosować do fertygacji. Wpływa on na rozwój systemu korzeniowego, przez co poprawia się pobieranie składników pokarmowych z podłoża i ogólną kondycję roślin. Do stosowania dolistnego rekomendował nawóz Agro-Sorb® Folium o wysokiej zawartości wolnych aminokwasów wzbogacony w mikroelementy: B, Mn, Zn. Z kolei L-Amino+ to produkt do stosowania zarówno dokorzeniowego, jak i dolistnego. Łagodzi skutki stresów, na które narażone są rośliny oraz zwiększa ich odporność na choroby.

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Szklarnie Tunele Osłony

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności