TIMGAD to odmiana, która każdego roku daje najwyższy plon – producenci z centralnej Polski dzielą się swoją opinią

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pan Zbigniew Stępień z miejscowości Oporów pod Kutnem, od ponad 20 lat uprawia w swoim gospodarstwie fasolę szparagową na potrzeby lokalnych zakładów przetwórczych. Na plantacje fasolowe przeznacza co roku około 20 ha. Ceny kontraktacyjne od wielu lat utrzymują się na podobnym poziomie, a na dochodowość produkcji największy wpływ ma dobór właściwej odmiany. Pan Zbigniew od kilku lat postawił na odmianę Timgad i z satysfakcją podkreśla, że to była bardzo dobra decyzja.

Zbigniew Stępień

Do odmiany Timgad namówił mnie przedstawiciel Seminis. Na początku testowałem Timgada na niewielkiej powierzchni obok odmiany dotychczas uprawianej. W kolejnym roku Timgad stanowił już 50% moich kontraktacji, a w sezonie 2019 wszystkie plantacje były obsiane tą odmianą. Zauważyłem, że rośliny tej odmiany są sztywniejsze i pomimo dużego obłożenia strąkiem, były bardziej odporne na wyleganie podczas silnej nawałnicy. Strąki są bardzo wyrównane i łatwo się podrywają, zbiór jest o wiele  łatwiejszy, a surowiec odstawiany do zakładu miał mniej zanieczyszczeń. Pomimo trudnych warunków pogodowych w ostatnich latach, dzięki odmianie Timgad, dochodowość uprawy fasoli w moim gospodarstwie znacznie się polepszyła. W minionym sezonie na plantacjach nawadnianych uzyskałem plony około 20 t/ha. Timgad jest odmianą nie tylko rekordowo plonującą, ale co najważniejsze bardzo powtarzalną w różnych warunkach pogodowych- mówił Zbigniew Stępień.

 

Jan Tarkowski i Zbigniew Stępień

Odmianę Timgad uprawiam od trzech lat i muszę przyznać, że uzyskałem z niej średnio o 3-4 t/ha wyższy plon niż z innych odmian. Co najważniejsze odmiana ta nie zawodzi w stresowych warunkach i zapewnia co roku stabilne plonowanie. Rośliny mają dobre wschody i silny wigor od początku wzrostu, są wyrównane i nie mają tendencji do piętrowania. Nie było też żadnych problemów ze zdrowotnością. Przez około 30 lat  uprawiałem już wiele różnych odmian w moim gospodarstwie i śmiało mogę zarekomendować Timgada jako odmianę z największym potencjałem plonotwórczym – opiniował Jan Tarkowski.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności