yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTIMGAD to odmiana, która każdego roku daje najwyższy plon – producenci z...

TIMGAD to odmiana, która każdego roku daje najwyższy plon – producenci z centralnej Polski dzielą się swoją opinią

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pan Zbigniew Stępień z miejscowości Oporów pod Kutnem, od ponad 20 lat uprawia w swoim gospodarstwie fasolę szparagową na potrzeby lokalnych zakładów przetwórczych. Na plantacje fasolowe przeznacza co roku około 20 ha. Ceny kontraktacyjne od wielu lat utrzymują się na podobnym poziomie, a na dochodowość produkcji największy wpływ ma dobór właściwej odmiany. Pan Zbigniew od kilku lat postawił na odmianę Timgad i z satysfakcją podkreśla, że to była bardzo dobra decyzja.

Zbigniew Stępień

Do odmiany Timgad namówił mnie przedstawiciel Seminis. Na początku testowałem Timgada na niewielkiej powierzchni obok odmiany dotychczas uprawianej. W kolejnym roku Timgad stanowił już 50% moich kontraktacji, a w sezonie 2019 wszystkie plantacje były obsiane tą odmianą. Zauważyłem, że rośliny tej odmiany są sztywniejsze i pomimo dużego obłożenia strąkiem, były bardziej odporne na wyleganie podczas silnej nawałnicy. Strąki są bardzo wyrównane i łatwo się podrywają, zbiór jest o wiele  łatwiejszy, a surowiec odstawiany do zakładu miał mniej zanieczyszczeń. Pomimo trudnych warunków pogodowych w ostatnich latach, dzięki odmianie Timgad, dochodowość uprawy fasoli w moim gospodarstwie znacznie się polepszyła. W minionym sezonie na plantacjach nawadnianych uzyskałem plony około 20 t/ha. Timgad jest odmianą nie tylko rekordowo plonującą, ale co najważniejsze bardzo powtarzalną w różnych warunkach pogodowych- mówił Zbigniew Stępień.

 

Jan Tarkowski i Zbigniew Stępień

Odmianę Timgad uprawiam od trzech lat i muszę przyznać, że uzyskałem z niej średnio o 3-4 t/ha wyższy plon niż z innych odmian. Co najważniejsze odmiana ta nie zawodzi w stresowych warunkach i zapewnia co roku stabilne plonowanie. Rośliny mają dobre wschody i silny wigor od początku wzrostu, są wyrównane i nie mają tendencji do piętrowania. Nie było też żadnych problemów ze zdrowotnością. Przez około 30 lat  uprawiałem już wiele różnych odmian w moim gospodarstwie i śmiało mogę zarekomendować Timgada jako odmianę z największym potencjałem plonotwórczym – opiniował Jan Tarkowski.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl