• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZiemniaki - spada powierzchnia uprawy

Ziemniaki – spada powierzchnia uprawy

Ziemniak w Polsce jest jeszcze popularnym warzywem, jego spożycie jest nadal wysokie – rocznie blisko 90 kg na osobę. Tymczasem w dalszym ciągu powierzchnia uprawy ziemniaka niestety się zmniejsza.

Według danych ARiMR w Polsce w 2022 roku ziemniak uprawiany był na powierzchni ok. 181 tys. ha. Dla porównania, w ubiegłym roku zajmował ok. 203,8 tys. ha. Plony ostatnich lat kształtowały się na poziomie ok. 300 dt/ha.

Do województw o największym areale uprawy ziemniaków należą: wielkopolskie (26 828 ha) łódzkie (22 400 ha), mazowieckie (19 108 ha) i małopolskie (12 518 ha), a o najmniejszym areale: lubuskie (2321 ha), śląskie (3911 ha), opolskie (4856 ha), podlaskie (5030 ha), warmińsko-mazurskie (5195 ha). W ostatnich latach notujemy silną tendencję spadkową w areale uprawy ziemniaków ogółem. Dotyczy to zarówno ziemniaków przeznaczonych do przetwórstwa przemysłowego (spożywczego i na skrobię), jak również ziemniaków przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji, w tym również wczesnych. 

W woj. wielkopolskim skoncentrowana jest największa powierzchnia uprawy ziemniaków skrobiowych dla potrzeb krochmalnictwa, a woj. łódzkie jest z kolei największym w kraju ich producentem na wczesny zbiór oraz ziemniaków jadalnych konfekcjonowanych. Większość plantacji nasiennych zlokalizowana jest w województwach położonych na północy kraju, co jest związane z bardziej korzystnymi warunkami przyrodniczymi i mniejszym zagrożeniem chorobami wirusowymi.

Powierzchnia uprawy ziemniaka w 2022 r. na podstawie danych ARiMR.

A jak wygląda import ziemniaka?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W 2021 r. z krajów UR zaimportowano ok. 137 tys. ton ziemniaka, z kolei do października 2022 r. – ok. 155 tys. ton. Natomiast głównymi dostawcami ziemniaków są przede wszystkim Niemcy oraz Francja. Import z Niemiec w 2021 r. wynosił 64,8 tys. ton, z kolei w 2022* r. 90 tys. ton (*dane nieostateczne). Natomiast z Francji rocznie sprowadzono ok. 14 tys. ton (2021 r.) oraz 19,8 tys. ton (2022 r.). W miesiącach maj-czerwiec w latach 2021-2022 z Rumunii dociera do Polski od 328 do 796 ton.

W Polsce produkcja ziemniaków jednak wciąż ma duże znaczenie gospodarcze, a polscy rolnicy nadal pozostają jednymi z największych producentów ziemniaków w Europie. W ostatnich latach obserwuje się znaczne zmiany na rynku ziemniaków. Przeobrażenia zachodzą na każdym etapie, od produkcji do konsumpcji. W produkcji postępuje specjalizacja, rolnicy unowocześniają technologie produkcji i przechowalnictwa. W konsumpcji występuje malejąca tendencja w zakresie konsumpcji ziemniaków nieprzetworzonych i wzrostowa w odniesieniu do przetworów ziemniaczanych.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl