• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
PolecaneAgro Akademia warzyw kapustnych, korzeniowych i cebuli

Agro Akademia warzyw kapustnych, korzeniowych i cebuli

Pod takim hasłem odbyło się już 4. spotkanie w tym roku z cyklu „Agro Akademii BASF”. Po Ciechocinku, Łowiczu, Perzycach k. Krotoszyna odbyło się ono w Łaszkowie k. Kalisza. Organizatorem tego spotkania poza firmą BASF Polska, Dział Crop Protection, był Powiatowy Oddział ODR w Kaliszu, a partnerami spotkania były firmy: ADOB, HM. Clause, Grupa Mularski, Hazera oraz Łukomet.

Spotkanie rozpoczął wykład eksperta dr. Tomasza Spiżewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który informował m.in. o wielkości produkcji i strukturze upraw warzyw na świecie. Próbował w swoim wykładzie zwrócić uwagę na czynności, które w uprawie można zrobić lepiej niż dotychczas. Podkreślał potrzebę wykonywania analiz gleby i wody, określania potrzeb nawadniania oraz zwrócił uwagę na występujące w uprawie warzyw kapustnych, korzeniowych i cebulowych choroby i szkodniki.

Stanisław Zabarski z ODR w Kaliszu przekazywał praktyczne informacje nt. szkoleń dla rolników z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Zachęcał do kontaktu z oddziałem ODR, w którym świadczone są usługi doradcze.

Daniel Babij z Grupy Mularski przedstawił ofertę rozsad warzyw z tej firmy. Informował, że w minionym roku firma wyprodukowała 87 mln szt. rozsad, które wysadzono na ponad 2 tys. ha upraw. Mówił o zaletach tac rozsadowych, w których produkowane są rośliny i dostarczane do klientów. A także o specjalnym procesie produkcji rozsad pozwalającym na osiąganie najwyższej jakości sadzonek, m.in. dzięki kiełkownikowi oraz odpowiedniemu hartowaniu roślin przed wysyłką do klientów.

Ofertę odmian warzyw kapustnych i cebulowych z firmy Hazera przedstawił Piotr Manista. Zachęcał do uprawy kalafiorów m.in. odmian: Ferrara F1, Shakaris F1, Stromis F1 i Avelis F1. Prezentował również kilka odmian kapust np. Newton F1 do kwaszenia, Satie F1 – do przechowywania do lutego, czy Zoltan F1 – do długiego przechowywania. Spośród bogatej oferty cebul podkreślał znaczenie trzech w typie Rijnsburger: średnio późnej Centro F1 i Firmo F1 oraz późnej Dormo F1. Polecał również odmianę z odpornością na mączniaka – Santero F1 oraz odmianę o czerwonej łusce – Retano F1.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Małgorzata Zadura z firmy Hazera zaprezentowała ofertę odmian marchwi m.in. o krótkim okresie wegetacji Speedo F1, Musico F1 i Tino F1, a także Bolero F1 oraz ciekawą kreację – Gold Nugget F1 o żółtych korzeniach polecaną np. do przetwórstwa na plastry, lub do sprzedaży na świeżym rynku – do mieszanek z korzeniami o tradycyjnej pomarańczowej barwie. Z odmian marchwi do przechowywania prelegentka polecała: Volcano F1, Melodio F1, Octavo F1, Texto F1 i Maestro F1.

Maciej Rakocy z firmy HM. Clause przedstawił odmiany kapusty np.: wczesnej Constable F1, która wyróżnia się tym, że po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej na polu nie pęka. Bravo F1 – do krótkiego przechowywania, średnio wczesna Centurion F1 jest odporna  na fuzariozę, a późna Brigadier F1 nadaje się do kwaszenia. Natomiast Squadron F1 ceniona jest za silny system korzeniowy. Z oferty odmian brokułów reprezentant firmy HM. Clause zachęcał do uprawy: wczesnej odmiany Sirtaki F1, a także Kuba F1, Koros F1 oraz Rumba F1. Z bogatej oferty kalafiorów M. Rakocy wymienił odmianę Cliper F1, a także popularną w uprawie – Raft F1 i Sabord F1. Zachęcał do wypróbowania odmian na lato: Flirt F1, Trident F1 oraz Ardent F1, a na najpóźniejsze zbiory: Octopus F1 i Mobidick F1.

Włodzimierz Prus z firmy Adob mówił na spotkaniu w Łaszkowie o roli mikroelementów w nawożeniu dolistnym warzyw. Podkreślał zalety stosowania produktów zawierających schelatowane składniki. Chelaty IDHA w odróżnieniu od soli są bardzo stabilne zarówno w roztworach w postaci cieczy opryskowej, jak i w glebie. Chelatyzacja poprawia wchłanianie pierwiastków, które szybko wnikają bezpośrednio do komórek liści. Prelegent wymieniał zasady dolistnego dokarmiania roślin. Mówił m.in. o terminie zabiegu i planowaniu nawożenia na podstawie wyników analiz glebowych. Zaznaczył, że dolistne uzupełnianie niedoborów np. u kapusty warto rozpocząć w czasie wiązania główek, a u cebuli w momencie zawiązywania cebul, ponieważ w tych okresach często system korzeniowy nie nadąża z uzupełnianiem składników.

Krzysztof Łuszczyk z firmy Łukomet zaprezentował interesujący wykład, podczas którego uzasadnił, jak wiele czynników należy brać pod uwagę planując nawadnianie upraw. Od zaplanowania źródła wody, przez urządzenia do pompowania, filtrowania i przesyłania wody po system rozprowadzenia wody na polu. Firma Łukomet jest producentem m.in. deszczowni szpulowych np. Łukoma50-210, ale oferuje również modele włoskiej marki Irtec (ok. 150 różnych kombinacji urządzeń). Prelegent informował też o ofercie urządzeń wspomagających decyzję o nawadnianiu np. o tensjometrach i stacjach pogodowych. Zachęcał plantatorów do notowaniu bilansu opadów mierzonych w zwykłym deszczomierzu.

Podsumowując spotkanie Maciej Wita z firmy BASF przypomniał o oczekiwaniu na rejestrację w uprawie warzyw herbicydu Butisan Duo 400 SC, który dzięki zawartości dwóch substancji czynnych (metazachloru i DMTA-P) przy odpowiedniej wilgotności gleby pozwala na zabezpieczenie pola przed chwastami skuteczniej niż przy zastosowaniu środka zawierającego samą pendimetalinę. Do ochrony warzyw przed chorobami prelegent zachęcał do korzystania z preparatu Signum 33 WG. W doświadczeniach prowadzonych w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach wykazano skuteczność tego środka w zwalczaniu nowej choroby kapusty – fuzariozy kapusty. Ponadto w ochronie cebuli oprócz preparatu Signum prelegent zalecał stosowanie Cabrio Duo 112 EC w zwalczaniu mączniaka rzekomego.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl