yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
PolecaneAgro Akademia warzyw kapustnych, korzeniowych i cebuli

Agro Akademia warzyw kapustnych, korzeniowych i cebuli

Pod takim hasłem odbyło się już 4. spotkanie w tym roku z cyklu „Agro Akademii BASF”. Po Ciechocinku, Łowiczu, Perzycach k. Krotoszyna odbyło się ono w Łaszkowie k. Kalisza. Organizatorem tego spotkania poza firmą BASF Polska, Dział Crop Protection, był Powiatowy Oddział ODR w Kaliszu, a partnerami spotkania były firmy: ADOB, HM. Clause, Grupa Mularski, Hazera oraz Łukomet.

Spotkanie rozpoczął wykład eksperta dr. Tomasza Spiżewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który informował m.in. o wielkości produkcji i strukturze upraw warzyw na świecie. Próbował w swoim wykładzie zwrócić uwagę na czynności, które w uprawie można zrobić lepiej niż dotychczas. Podkreślał potrzebę wykonywania analiz gleby i wody, określania potrzeb nawadniania oraz zwrócił uwagę na występujące w uprawie warzyw kapustnych, korzeniowych i cebulowych choroby i szkodniki.

Stanisław Zabarski z ODR w Kaliszu przekazywał praktyczne informacje nt. szkoleń dla rolników z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Zachęcał do kontaktu z oddziałem ODR, w którym świadczone są usługi doradcze.

Daniel Babij z Grupy Mularski przedstawił ofertę rozsad warzyw z tej firmy. Informował, że w minionym roku firma wyprodukowała 87 mln szt. rozsad, które wysadzono na ponad 2 tys. ha upraw. Mówił o zaletach tac rozsadowych, w których produkowane są rośliny i dostarczane do klientów. A także o specjalnym procesie produkcji rozsad pozwalającym na osiąganie najwyższej jakości sadzonek, m.in. dzięki kiełkownikowi oraz odpowiedniemu hartowaniu roślin przed wysyłką do klientów.

Ofertę odmian warzyw kapustnych i cebulowych z firmy Hazera przedstawił Piotr Manista. Zachęcał do uprawy kalafiorów m.in. odmian: Ferrara F1, Shakaris F1, Stromis F1 i Avelis F1. Prezentował również kilka odmian kapust np. Newton F1 do kwaszenia, Satie F1 – do przechowywania do lutego, czy Zoltan F1 – do długiego przechowywania. Spośród bogatej oferty cebul podkreślał znaczenie trzech w typie Rijnsburger: średnio późnej Centro F1 i Firmo F1 oraz późnej Dormo F1. Polecał również odmianę z odpornością na mączniaka – Santero F1 oraz odmianę o czerwonej łusce – Retano F1.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Małgorzata Zadura z firmy Hazera zaprezentowała ofertę odmian marchwi m.in. o krótkim okresie wegetacji Speedo F1, Musico F1 i Tino F1, a także Bolero F1 oraz ciekawą kreację – Gold Nugget F1 o żółtych korzeniach polecaną np. do przetwórstwa na plastry, lub do sprzedaży na świeżym rynku – do mieszanek z korzeniami o tradycyjnej pomarańczowej barwie. Z odmian marchwi do przechowywania prelegentka polecała: Volcano F1, Melodio F1, Octavo F1, Texto F1 i Maestro F1.

Maciej Rakocy z firmy HM. Clause przedstawił odmiany kapusty np.: wczesnej Constable F1, która wyróżnia się tym, że po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej na polu nie pęka. Bravo F1 – do krótkiego przechowywania, średnio wczesna Centurion F1 jest odporna  na fuzariozę, a późna Brigadier F1 nadaje się do kwaszenia. Natomiast Squadron F1 ceniona jest za silny system korzeniowy. Z oferty odmian brokułów reprezentant firmy HM. Clause zachęcał do uprawy: wczesnej odmiany Sirtaki F1, a także Kuba F1, Koros F1 oraz Rumba F1. Z bogatej oferty kalafiorów M. Rakocy wymienił odmianę Cliper F1, a także popularną w uprawie – Raft F1 i Sabord F1. Zachęcał do wypróbowania odmian na lato: Flirt F1, Trident F1 oraz Ardent F1, a na najpóźniejsze zbiory: Octopus F1 i Mobidick F1.

Włodzimierz Prus z firmy Adob mówił na spotkaniu w Łaszkowie o roli mikroelementów w nawożeniu dolistnym warzyw. Podkreślał zalety stosowania produktów zawierających schelatowane składniki. Chelaty IDHA w odróżnieniu od soli są bardzo stabilne zarówno w roztworach w postaci cieczy opryskowej, jak i w glebie. Chelatyzacja poprawia wchłanianie pierwiastków, które szybko wnikają bezpośrednio do komórek liści. Prelegent wymieniał zasady dolistnego dokarmiania roślin. Mówił m.in. o terminie zabiegu i planowaniu nawożenia na podstawie wyników analiz glebowych. Zaznaczył, że dolistne uzupełnianie niedoborów np. u kapusty warto rozpocząć w czasie wiązania główek, a u cebuli w momencie zawiązywania cebul, ponieważ w tych okresach często system korzeniowy nie nadąża z uzupełnianiem składników.

Krzysztof Łuszczyk z firmy Łukomet zaprezentował interesujący wykład, podczas którego uzasadnił, jak wiele czynników należy brać pod uwagę planując nawadnianie upraw. Od zaplanowania źródła wody, przez urządzenia do pompowania, filtrowania i przesyłania wody po system rozprowadzenia wody na polu. Firma Łukomet jest producentem m.in. deszczowni szpulowych np. Łukoma50-210, ale oferuje również modele włoskiej marki Irtec (ok. 150 różnych kombinacji urządzeń). Prelegent informował też o ofercie urządzeń wspomagających decyzję o nawadnianiu np. o tensjometrach i stacjach pogodowych. Zachęcał plantatorów do notowaniu bilansu opadów mierzonych w zwykłym deszczomierzu.

Podsumowując spotkanie Maciej Wita z firmy BASF przypomniał o oczekiwaniu na rejestrację w uprawie warzyw herbicydu Butisan Duo 400 SC, który dzięki zawartości dwóch substancji czynnych (metazachloru i DMTA-P) przy odpowiedniej wilgotności gleby pozwala na zabezpieczenie pola przed chwastami skuteczniej niż przy zastosowaniu środka zawierającego samą pendimetalinę. Do ochrony warzyw przed chorobami prelegent zachęcał do korzystania z preparatu Signum 33 WG. W doświadczeniach prowadzonych w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach wykazano skuteczność tego środka w zwalczaniu nowej choroby kapusty – fuzariozy kapusty. Ponadto w ochronie cebuli oprócz preparatu Signum prelegent zalecał stosowanie Cabrio Duo 112 EC w zwalczaniu mączniaka rzekomego.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl