yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSpór o pracowników – dlaczego pozyskanie pracownika sprawia tyle kłopotów?

Spór o pracowników – dlaczego pozyskanie pracownika sprawia tyle kłopotów?

Przed nami coraz więcej pracy w naszych gospodarstwach. Równocześnie, w rozmowach z producentami słyszymy, że konkurencja o pracowników jest nadzwyczaj wysoka. Czemu pozyskanie kadry pracowniczej sprawia tyle kłopotów?

Informowaliśmy już o problemach z wizami na Ukrainie. Problemy z ich wydawaniem mogą potrwać jeszcze nawet dwa miesiące. Ponadto, media zalewają nas informacjami, że mimo zapowiedzianego przez Rosję wycofania wojsk z granicy, obawy przed rozwojem sytuacji są naprawdę duże.

Pandemia i jej wpływ w tej kwestii też nie są bez znaczenia. Co prawda obostrzenia dotyczące kwarantanny od 15 lutego są mniej drastyczne, jednak wciąż nie pozostają bez wpływu. Nieustannie słyszymy o niedoborze pracowników w wielu branżach. Konkurencja rośnie, a praca w polu nie dla wszystkich jest atrakcyjna.

Zakładając, że wszystko pójdzie po naszej myśli, wciąż sprawy nie wyglądają przejrzyście. Pojawia się kwestia konkurencji pomiędzy poszczególnymi branżami w naszym kraju. Musimy liczyć się z tym, że każdy będzie chciał przyciągnąć pracowników do siebie oferując coraz to wyższe stawki. Czy będziemy w stanie, przy aktualnych kosztach produkcji, zapewnić te atrakcyjne warunki?

Czasy, kiedy siła robocza z zagranicy była wynagradzana mniejszymi stawkami dawno minęły. Aktualnie za wykwalifikowanego pracownika, niezależnie jakiego pochodzenia, trzeba słono zapłacić. W przypadku tych zatrudnianych tylko do zbiorów wcale nie jest inaczej. Szczególnie pod naporem branż takich jak sektor budowlany. To z nim najczęściej konkurujemy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Czy prace sezonowe są dobrą alternatywą dla Polaków? Oczywiście, jednak tu także nie jest łatwo o dobrego pracownika. Część osób, które wcześniej nie miały styczności z pracą na wsi może zwyczajnie nie dać rady. Sami byliśmy świadkami, jak entuzjastycznie podchodząca młodzież kończyła pracę w połowie dnia tłumacząc, że nie tego się spodziewali. Nie były to pojedyncze przypadki.

Miejmy nadzieję, że prognozowane braki w kadrze się nie spełnią. I nie chodzi o to, że rolnicy nie chcą zapłacić godnego wynagrodzenia, jedynie o to, że koszty produkcji zwyczajnie mogą na to nie pozwolić. Mówi się, że nikt nie chce pracować za darmo, jednak odnosimy wrażenie, że producenci warzyw jak i owoców są w tym wszystkim pomijani…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl