Zwrot podatku akcyzowego ma być wyższy o 100%. Wymagana jednak zgoda KE

Rząd chce zwiększyć środki na zwrot kosztów zakupu oleju napędowego dla producentów rolnych. Zwrot do 1 litra zakupionego oleju napędowego wyniesie 2 zł, co oznacza wzrost o 100 proc. w stosunku do 2022 r., kiedy kwota zwrotu wynosiła 1 zł. Rozwiązanie będzie wymagać jednak zgody Komisji Europejskiej.

W 2023 r. do ilości zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca, wykorzystywanego do produkcji rolnej, przysługiwać będzie stawka zwrotu w wysokości 1,46 zł oraz dodatkowa pomoc w wysokości 0,54 zł na 1 litr oleju napędowego.

Dodatkowa pomoc będzie wypłacana na wniosek producenta rolnego, który zostanie złożony do wójta albo burmistrza (prezydenta miasta) o zwrot podatku w okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 r. Do wniosku trzeba będzie dołączyć faktury VAT albo ich kopie, które stanowią dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 r.

Zwiększona kwota zwrotu dotyczy pozostałego u rolnika limitu po wypłacie zwrotu podatku z tzw. pierwszego okresu składania wniosków o zwrot podatku.

Warto zaznaczyć, że dodatkowa pomoc w kwocie 0,54 zł/litr oleju napędowego będzie mogła być wypłacana dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

W 2023 r. na podwyższenie stawki zwrotu podatku akcyzowego oraz dodatkową pomoc do zakupu 1 litra oleju napędowego rząd przeznaczy 561,6 mln zł.

Źródło: MRiRW

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Aktualne ceny rzodkiewki
  2. Rządowy program dopłat dla rolników
  3. Wieś krajobraz

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności