yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPowierzchnia uprawy ziemniaków w Polsce. Ile wynosi w 2023 roku?

Powierzchnia uprawy ziemniaków w Polsce. Ile wynosi w 2023 roku?

Polska ziemniakiem stoi. Słowa te nie wzięły się znikąd, a ich potwierdzeniem jest powierzchnia uprawy owego warzywa. Jak zmieniała się na przestrzeni lat?

Polska pozostaje jednym z największych producentów ziemniaków w Europie. Możemy uznać je za krajową potęgę. W 2020 roku, według danych ARiMR, polscy producenci uprawiali warzywo na powierzchni 185 767,99 hektarów. Znaczące zmiany w tym zakresie nastąpiły jednak już w następnym sezonie, czyli w 2021 roku. Wówczas powierzchnia uprawy ziemniaków w Polsce wzrosła i przedstawiała się na poziomie 203 800,47 hektarów.

Niemniej, produkcja na wskazanym wyżej pułapie nie zdołała się utrzymać. W 2022 roku powierzchnia uprawy spadła bowiem o 22 171,78 hektarów. Wynosiła wówczas 181 628,69 hektarów. W omawianym sezonie, biorąc pod uwagę lata 2020-2023, ziemniaki uprawiano na najmniejszej powierzchni. Jak natomiast sytuacja wygląda w aktualnym roku? Obecnie krajowi producenci posadzili warzywo na powierzchni 182 652,81 hektarów.

W ramach podsumowania, aktualna powierzchnia uprawy ziemniaka nie przedstawia się wprawdzie na rekordowym poziomie, jednak warto zaznaczyć, że wciąż pozostaje bliska wynikom z 2020 i 2022 roku. Wówczas odnotowano odpowiednio o 3 115,18 więcej i o 1 024,12 hektarów ziemniaków mniej. Wspomniane dane pochodzą z ARiMR, a konkretnie z deklaracji producentów, którzy ubiegali się o płatności bezpośrednie.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl