yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny pomidorów w kwietniu wyższe niż w marcu?

Ceny pomidorów w kwietniu wyższe niż w marcu?

Spadek cen pomidorów w Unii Europejskiej, obserwowany w marcu, nie napawał optymizmem. Producenci spodziewali się kolejnych obniżek w następnym miesiącu. Kwiecień okazał się jednak zaskoczeniem, gdyż stawki uzyskiwane przez producentów wzrosły. A przynajmniej w niektórych krajach… 

Zacznijmy od ogólnego spojrzenia na Unię Europejską. W kwietniu ceny pomidorów ustabilizowały się na poziomie 2,20 euro/kg. Oznacza to wzrost o 0,05 euro względem marca, gdyż wówczas stawki wynosiły 2,15 euro/kg. Warto ponadto zauważyć, że pozostają powyżej średniej z lat 2018-2022, która wynosi 1,46 euro/kg.

Najwyższy wzrost odnotowano we Francji. Wynagrodzenie tamtejszych producentów w kwietniu wynosiło bowiem 2,91 euro/kg, czyli o 0,50 euro więcej niż w poprzednim miesiącu (2,40 euro/kg). Francuzi pozostają jednak w dość niekorzystnej sytuacji, gdyż średnia z ostatnich pięciu lat również wynosi 2,91 euro/kg. Tymczasem, koszty są wyższe…

Włochy to kolejny kraj, w którym ceny pomidorów wzrosły. Stawki w marcu kształtowały się bowiem na poziomie 2,25 euro/kg, natomiast w kwietniu wyniosły 2,55 euro/kg, czyli o 0,30 euro więcej. W odróżnieniu od Francji pozostają także powyżej średniej z lat 2018-2022, która w kwietniu ustabilizowała się na pułapie 1,65 euro/kg.

Na tym pozytywne dla producentów wiadomości niestety się kończą… W ramach przykładu, Hiszpanie odnotowali w kwietniu spadek cen pomidorów. Wprawdzie nie był tak znaczący, jak w poprzednich latach w tym samym okresie, jednak to wciąż negatywna wiadomość. Tamtejsze warzywo potaniało z 1,83 do 1,77 euro/kg.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Najgorzej natomiast przedstawia się sytuacja w Holandii, gdzie spadek cen pomidorów trwa drugi miesiąc z rzędu i jest dość znaczący. Obecnie (w kwietniu) ceny tamtejszych pomidorów ukształtowały się na poziomie 2,44 euro/kg. Oznacza to spadek aż o 0,98 euro, gdyż w poprzednim miesiącu stawki wynosiły 3,42 euro/kg.

Źródło: agriculture.ec.europa.eu

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl