yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCiągniki rolnicze – maszyny niezbędne. Czemu więc rolnicy ich nie kupują?

Ciągniki rolnicze – maszyny niezbędne. Czemu więc rolnicy ich nie kupują?

Nowy sprzęt staje się marzeniem wśród rolników. Grudzień okazał się wprawdzie rekordowy, ale… W całym 2023 roku, względem poprzednich lat, zarejestrowano zdecydowanie mniej nowych ciągników. Co dzieje się obecnie na rynku maszyn? 

Rekordowy grudzień 2023 roku

– W grudniu zarejestrowano 1338 sztuk nowych ciągników rolniczych. Była to najwyższa liczba zarejestrowanych ciągników w ciągu jednego miesiąca w 2023 roku. W minionym roku jeszcze tylko w marcu udało się przekroczyć liczbę 1000 rejestracji – wówczas zarejestrowano 1011 sztuk ciągników – czytamy w komunikacie PIGMiUR.

Warto również zauważyć, że przed rokiem w grudniu zarejestrowano 1115 sztuk nowych ciągników rolniczych. Aktualnie rolnicy zdecydowali się więc na zakup 223 sztuk więcej. Niemniej, wzrost we wskazanym miesiącu nie zdołał wpłynąć na wynik z całego 2023 roku.

Najgorszy wynik w ostatnich latach

W całym 2023 roku zarejestrowano 10 300 sztuk nowych ciągników i było to mniej o 12,2% niż w 2022 roku, kiedy to zarejestrowano 11 727 sztuk tego typu maszyn (1427 sztuk więcej niż w 2023 roku). Niestety spadek widoczny jest również w porównaniu do 2021 roku. Wówczas zarejestrowano bowiem 14 178 sztuk nowych ciągników. Względem minionego roku to aż o 3878 sztuk więcej. Różnica między latami 2021 i 2023 to 37,7%.

Liczba rejestracji nowych ciągników w latach 2021-2023

Kiedy rolnicy kupowali najmniej?

Dwa pierwsze miesiące minionego roku nie były najlepsze – PIGMiUR odnotowała w styczniu 712, a w lutym 782 sztuki nowych ciągników rolniczych. Następnie miał miejsce zwrot, gdyż w marcu liczba rejestracji wzrosła do 1011 sztuk. Promyk nadziei długo jednak nie trwał i w kolejnych miesiącach sytuacja stawała się gorsza. Najmniej maszyn rolnicy zakupili w sierpniu – 633 sztuki. Wynik ten jest najgorszy w całym 2022 i 2023 roku.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Koniec 2023 roku daje jednak pewną nadzieję. We wrześniu liczba rejestracji wzrosła do 938, a następnie w październiku do 960 sztuk. Listopad był nieco słabszy, gdyż rolnicy zakupili 836 nowych maszyn. Niemniej rok zakńczono rekordowym wynikiem – 1338 sztuk.

Nie nowe, a używane

Natłok obowiązków w gospodarstwach stwarza potrzebę korzystania ze specjalistycznego sprzętu, a ciągniki to podstawa. Rolnicy nie mogą pozwolić sobie na brak wystarczającej liczby tych maszyn. Wielu gospodarzy znajduje się jednak w trudnej sytuacji. Zakup nowego sprzętu wiąże się z niepewnością, przez co coraz częściej decydują się oni na maszyny używane. Ma to swoje plusy i minusy, ale czynnikiem przeważającym jest cena.

Źródło: PIGMiUR

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl