reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
lepinox
reklama
Baner Agrosimex
Strona głównaAktualnościImport kapusty wciąż pozostaje wysoki...

Import kapusty wciąż pozostaje wysoki…

Import kapusty z zagranicy pozostaje na dość wysokim poziomie. Stanowi to wyzwanie dla polskich rolników i rodzi obawy o opłacalność przyszłej produkcji.

Import kapusty z zagranicy, w tym także z krajów sąsiadujących z Unią Europejską, nabrał w Polsce rozpędu. Ten obraz rzeczywistości można przypisać kilku czynnikom, w tym niższym kosztom produkcji, korzystnym umowom handlowym i dostępności tańszej siły roboczej w owych krajach. Te dysproporcje cenowe stawiają krajowych rolników w niekorzystnej sytuacji. Muszą oni bowiem konkurować z niższymi cenami, a to w obecnych warunkach nie jest prostym zadaniem.

reklama

Warto ponadto zaznaczyć, że wraz z zalaniem rynku przez importowaną kapustę, popyt na lokalnie uprawiane warzywo spada. Niski popyt, a także wysoka podaż spowodowana słabą sprzedażą, prowadzą z kolei do odczuwalnych start finansowych. Idąc dalej… Chociaż importowana kapusta może być tańsza, często nie dorównuje jakością i świeżością lokalnie uprawianym produktom. Nie wszyscy są jednak w stanie odróżnić skąd pochodzi towar. Może się więc zdarzyć, że reputacja polskiej kapusty zostanie podważona przez konsumentów. Niesprawiedliwie podważona…

W tym wszystkim niestety nie możemy oczekiwać, że import nagle zniknie z rynku. Ważną kwestią jest więc edukowanie konsumentów na temat korzyści płynących ze wspierania lokalnego rolnictwa. Istotne stają się także formy sprzedaży bezpośredniej, w tym targi i bazary. Tutaj wymagane są jednak działania rządu, gdyż aktualnie rynek przejmują ogromne sieci handlowe, które nie liczą się z producentami warzyw… Na poniższych wykresach możemy przeanalizować skalę importu kapusty (CN: 07049010) w latach 2013-2022. Dane zostały wyrażone w tonach.

Źródło: Eurostat

reklama
Baner Bayer

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
reklama
Baner Agrosorb
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]