AktualnościKupujemy marchew z aż 38 krajów. Skąd Polska zaimportowała najwięcej towaru w...

Kupujemy marchew z aż 38 krajów. Skąd Polska zaimportowała najwięcej towaru w 2023 roku?

Ile marchwi importujemy do Polski? Z których krajów sprowadzamy najwięcej towaru? Co z eksportem? Sprawdziliśmy, ile marchwi Polska zaimportowała i wyeksportowała w 2023 roku.

W samym 2023 roku Polska sprowadziła 60,98 tys. ton marchwi. W ramach porównania, eksport wyniósł wówczas 39,26 tys. ton. Dostawy napływały z aż 38 kierunków. Warto przy tym zaznaczyć, że w pierwszej dziesiątce rankingu znajdziemy Białoruś, Rosję, a także Kazachstan. Z jakiego kraju sprowadziliśmy najwięcej marchwi w 2023 roku?

Import marchwi w 2023 roku

Na pierwszym miejscu znajdują się Włochy. Z tamtejszych stron Polska sprowadziła w 2023 roku 14,43 tys. ton marchwi. Niewiele mniej towaru zaimportowano oczywiście z Holandii, która zajmuje drugie miejsce z wynikiem 13,54 tys. ton. Podium zamykają natomiast nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy. Kraj ten wyeksportował w naszym kierunku 9,48 tys. ton.

Na czwartym miejscu znajdziemy Białoruś z wynikiem 6,13 tys. ton. Następnie widzimy Francję, która sprzedała Polsce 4,20 tys. ton marchwi. Nieco mniej kupiliśmy od Rosji, a konkretnie 4,02 tys. ton. Natomiast kolejne kraje na liście to Hiszpania (2,63 tys. ton), Turcja (1,13 tys. ton) i Egipt (1,02 tys. ton). Pierwszą dziesiątkę zamyka Kazachstan – 0,88 tys. ton. Wszystkie pozostałe kraje sprzedały Polsce 3,52 tys. ton marchwi w 2023 roku.

Import marchwi 2023

Ile płacimy za import, a ile sami zyskujemy?

Tak jak wspominaliśmy, Polska w 2023 roku zaimportowała więcej marchwi niż sama zdołała wyeksportować. Wartość marchwi, która trafiła poza granice Polski wynosi 92,46 mln złotych. Z kolei wartość marchwi, którą sprowadzono do kraju w 2023 roku to 192,72 mln złotych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: GUS

1 KOMENTARZ

  1. To jest chore! Ile niepotrzebnie wydziela trujących gazów cieplarnianych transport, tak ciężkich towarów jak marchew! Polska jest wstanie wyprodukować marchew nie tylko na swoje potrzeby, ale może nasycić wszystkie rynki europejskie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl