yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPomidory odrabiają straty. Aktualne ceny oraz sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach...

Pomidory odrabiają straty. Aktualne ceny oraz sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach [16.09.2022]

W ostatnim czasie sytuacja na rynku pomidorów nie kształtowała się najlepiej. W duże mierze wynikało to z warunków pogodowych, które wpływały na zwiększoną podaż i znacząco niższą jakość, co znajdowało odzwierciedlenie w cenach. Warunki uległy jednak niemałym zmianom, a sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach jest dla producentów znacznie bardziej korzystna. Jak więc kształtują się aktualne ceny pomidorów?

Warunki pogodowe… To one odgrywają ogromną rolę w handlu warzywami. Sierpień niestety nie był pod tym względem przychylny. Występujące w całej Polsce wysokie temperatury przyspieszyły dojrzewanie, a także wpłynęły na problemy z utrzymaniem wysokiej jakości. Nadpodaż oraz widoczne na warzywach wady powodowały z kolei obniżkę cen do nieakceptowalnego poziomu. Istotną rolę odgrywały również rekordowe koszty produkcji, które uniemożliwiały producentom stosowanie odpowiedniej ilości nawozów oraz środków ochrony roślin. Warunki pogodowe, wraz z nadejściem września, uległy jednak zmianom, co znalazło odzwierciedlenie w wyższych stawkach oferowanych rolnikom.

Zacznijmy od pomidorów szklarniowych… Jeszcze nie tak dawno niestety byliśmy świadkami niezwykle niskich cen warzywa. Producenci mogli bowiem oczekiwać stawek rzędu 10,00-18,00 zł za 6 kilogramowy karton. Niemniej, sytuacja na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach w przeciągu ostatnich dni drastycznie się zmieniła. Na dzień dzisiejszy pomidor malinowy w detalu dochodzi do 32,00 zł za karton, czyli 5,33 zł za kilogram. Odmiana czerwona oscyluje natomiast w przedziale 24,00-28,00 zł, również za 6 kilogramowy karton. W przeliczeniu na kilogram daje nam to stawki na poziomie 4,00-4,66 zł. Niektórzy rolnicy, sprzedający w detalu, próbują uzyskać ceny w granicach 30,00 zł. Natomiast za nieco większe ilości hurtowe producenci mogą oczekiwać wynagrodzenia rzędu 22,00-24,00 zł za karton.

Wśród ofert wciąż możemy napotkać pomidory ciut niższej jakości, na których są widoczne wady. Wywiera to oczywiście presję na cenach, które przedstawiają się na mniej korzystnym poziomie.

Mówiąc natomiast o pomidorach gruntowych, rolnicy mogą oczekiwać nieco lepszych stawek. Wysokiej jakości produkt, dużego kalibru, przyniesie bowiem producentom zysk rzędu 2,00 zł za kilogram. Warzywo w tej cenie musi być jednak pozbawione wszelkich wad. W przypadku, w którym na skórce pojawiają się przebarwienia lub kształt jest nieco inny, stawki oferowane rolnikom drastycznie spadają. Mowa o cenach zaczynających się od 1,00 zł za kilogram. Wszystko zależne jest od kalibru oraz podaży w danym momencie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl