yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPolskie szklarnie będą musiały poradzić sobie bez węgla?

Polskie szklarnie będą musiały poradzić sobie bez węgla?

Węgiel pozostaje surowcem, który odgrywa w rolnictwie bardzo istotną rolę. Tyczy się to w szczególności szklarni, w których wykorzystuje się go przez cały rok. Komisja Europejska stara się jednak wprowadzić rozporządzenie metanowe, które może doprowadzić do likwidacji polskiego górnictwa. Ma do tego dojść już w najbliższych latach…

Czym jest rozporządzenie metanowe? Jak zapatruje się na nie polski rząd?

– Rozporządzenie metanowe jest szkodliwe dla polskiej gospodarki. W praktyce jego wprowadzenie mogłoby oznaczać likwidację polskiego górnictwa, a co za tym idzie realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi wicepremier Jacek Sasin.

– Węgiel jest w 70 % podstawą polskiej energetyki i tak jeszcze długo pozostanie. Wielkie inwestycje wymagają nie tylko wielkich pieniędzy, ale też czasu – podkreśla Jacek Sasin.

Zdaniem wicepremiera „byłoby wielką nieodpowiedzialnością, by pozwolić na szybkie zamykanie rodzimych kopalń, a potem węgiel sprowadzać z zagranicy”. Jacek Sasin podkreśla, że restrukturyzacja polskiej energetyki musi się odbywać w tempie, które będzie dostosowane do naszych uwarunkowań i przede wszystkim pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego.

– Przedstawiliśmy już naszym partnerom w Unii Europejskiej stanowisko, że bez względu na rozwiązania, które zostaną przyjęte, nie spowodują one, że będziemy szybciej zamykać kopalnie niż to wynika z naszych możliwości – uzasadnia wicepremier Jacek Sasin.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Pierwotnie Komisja Europejska zaproponowała bardzo restrykcyjne parametry tj. 0,5 tony metanu/kilotonę wydobywanego węgla do 2031 r. Następnie, po osiągnięciu porozumienia przez Radę ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE), zaproponowano zmianę projektu w taki sposób, by od 1 stycznia 2027 r. obowiązywało ograniczenie emisji metanu szybami wentylacyjnymi w kopalniach węgla kamiennego emitujących powyżej 5 ton metanu/kilotonę wydobywanego węgla, a od stycznia 2031 r. – 3 tony metanu/kilotonę węgla w przeliczeniu rocznym na kopalnię i na operatora, jeżeli jeden podmiot prowadzi kilka kopalń.

– Ważne, że złagodzono pierwotną wersję projektu rozporządzenia, czyli że środki które pierwotnie były nazwane karami zamieniono na „opłaty” wyznaczane przez państwo członkowskie. Następnie opłaty te będą wykorzystywane przez spółki na inwestycje – argumentuje wiceminister Marek Wesoły.

Wicepremier Jacek Sasin podkreśla, że złagodzenie projektu daje szanse na kompromis. Zmienia bowiem charakter z restrykcyjnego na prorozwojowy.

– Jest nadzieja, że pod pewnymi warunkami zapisy będą dla nas do przyjęcia – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Jakie mogą być skutki wprowadzenia restrykcji?

Nowe przepisy mogą okazać się kluczowe dla sektora energetycznego i stabilnego funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Od początku prac nad rozporządzeniem metanowym Polska wyrażała wobec niego swój sprzeciw. W Polskich warunkach jego wprowadzenie oznaczałoby bowiem w praktyce likwidację polskiego górnictwa, a co za tym idzie zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Na zagrożenia wynikające z tego dokumentu już wcześniej zwracał uwagę wicepremier Jacek Sasin, który zaapelował do wszystkich polskich europarlamentarzystów, by podczas prac legislacyjnych w Parlamencie Europejskim podjęli niezbędne działania w celu zmiany ww. przepisów. Ponadto uchwałę w tej sprawie przyjął także polski parlament.

Na jakim etapie znajdują się prace legislacyjne?

Obecnie projekt rozporządzenia znajduje się w dwóch komisjach: ENVI i ITRE (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego oraz Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii). Głosowanie nad poprawkami ma się odbyć podczas ich połączonego posiedzenia 26 kwietnia br. Następnie zostaną one przedstawione podczas debaty w Parlamencie Europejskim (planowo 8-9 maja br.).

Transformacja energetyczna musi przebiegać w sposób rozsądny…

– Mamy świadomość, że transformacja energetyczna jest nieunikniona, jednak musi ona przebiegać w sposób rozsądny, z uwzględnieniem warunków gospodarczych i możliwości społecznych. Najważniejsze jest zaś zachowanie bezpieczeństwa energetycznego. W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i spowodowanego przez Rosję bezprecedensowego kryzysu energetycznego widać szczególnie wyraźnie jak jest to istotne – podkreśla wiceminister Marek Wesoły.

Źródło: MAP

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl