Wzrost cen marchwi na Ukrainie szansą dla polskich producentów

Marchew wraz z biegiem czasu staje się coraz bardziej pożądanym produktem, co znajduje odzwierciedlenie w cenach oferowanych producentom. Na polskim rynku możemy spotkać wielu odbiorców z Ukrainy, którzy starają się uzupełnić niedobory wywołane wojną. Wzrastająca cena warzywa za naszą wschodnią granicą może więc dać krajowym producentom większe możliwości negocjacyjne.

Jak informuje serwis EastFruit, aktualny tydzień okazał się sprzyjający dla ukraińskich producentów, gdyż cena marchwi wzrosła. Jednym z czynników wpływających na taki stan rzeczy jest wzrastający popyt. Aktywność handlowa jest zdecydowanie wyższa. Kluczowa okazuje się również podaż warzywa. Wielu producentów zdążyło już sprzedać towar, a należy pamiętać o działaniach wojennych, które wykluczyły możliwość prowadzenia upraw na wielu obszarach Ukrainy. Jak więc kształtują się aktualne ceny marchwi na ukraińskim rynku warzyw?

Na ten moment tamtejsi producenci mogą spodziewać się wynagrodzenia na poziomie 20,00-28,00 UAH za kilogram, czyli 2,40-3,36 zł za kilogram. Wynik ten jest o 11% wyższy aniżeli w ubiegłym tygodniu. Uwzględniając wzmożony popyt oraz spadającą podaż, najbliższe tygodnie zapewne pozwolą utrzymać nieco wyższy pułap cenowy. Niewykluczone są również wzrosty w tym zakresie. W ramach ciekawostki, aktualne ceny ukraińskiej marchwi są średnio dwa razy większe aniżeli w lutym 2022 roku.

Wprawdzie część producentów na Ukrainie wstrzymuje się jeszcze ze sprzedażą i czeka na lepsze ceny, niemniej, większość gospodarstw wyczerpała swoje zapasy, przez co nie powinno to wpłynąć na spadki w nadchodzącym okresie. Co to oznacza dla nas? W ostatnim czasie dość często na rynkach hurtowych widujemy odbiorców z Ukrainy. Głównymi warzywami, które są przez nich poszukiwane, okazują się właśnie marchew oraz cebula. Wzrost cen jest więc niezwykle pozytywnym zjawiskiem.

Jak to rozumieć? Fakt ten oznacza bowiem, że na tamtejszym rynku rzeczywiście występują pewne niedobory. Tak więc… Coraz niższa podaż marchwi na Ukrainie oraz rosnące ceny, które mogą przełożyć się na nieco wyższe możliwości negocjacyjne podczas sprzedaży, stawiają polskich producentów w korzystnym położeniu. Tak jak wspominaliśmy, polska marchew coraz częściej trafia na ukraiński rynek. Omawiane czynniki mogą pogłębić owe zjawisko.

Warto w tym wszystkim zaznaczyć, że sam wzrost cen marchwi na Ukrainie jest bardzo istotny. Spadająca podaż co prawda także przyciągałaby zainteresowanie z tamtejszych stron, jednak różnica w cenach mogłaby okazać się zbyt duża. Z racji, że cena polskiego warzywa kształtuje się aktualnie na dość zbliżonym poziomie, doliczając marżę pośrednika oraz koszty transportu, finalny koszt polskiej marchwi na Ukrainie pozwoli zachować konkurencyjność.

Źródło: east-fruit.com

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności