Działalność przetwórcza i handlowa – rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie już tylko do 5 lutego 2024 roku. Dotychczas złożono 860 wniosków o pomoc w wysokości blisko 320 milionów złotych. Na co można przeznaczyć dopłaty?
Kto może dostać dofinansowanie?
Pomoc ta skierowana jest do rolników, ich małżonków i rybaków, którzy prowadzą lub rozpoczynają działalność, podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników lub otrzymują płatności bezpośrednie, a także mają nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów.
Jaka jest wysokość dopłat?
Wsparcie będzie realizowane w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych. Standardowo zwrot wynosi 60 proc., w przypadku beneficjentów z sektora rybackiego – 50 proc., a dla młodych rolników – 70 proc. Minimalna wielkość dofinansowania jednego przedsięwzięcia to 20 tys. zł, a pomoc nie może przekroczyć limitu 500 tys. zł.
Na co można przeznaczyć środki?
Otrzymane środki mogą zostać przeznaczone m.in. na budowę czy remont infrastruktury i urządzeń służących przetwarzaniu produktów, ich przechowywaniu, przygotowywaniu do sprzedaży i wprowadzaniu do obrotu. W katalogu podlegających zwrotowi wydatków wymienione zostały także koszty zakupu nowych maszyn, terminali płatniczych, domen internetowych czy środków transportu służących do wykonywania działalności.
Gdzie i do kiedy złożyć wniosek?
Nabór (A1.4.1. „Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu”) prowadzony jest wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Rozpoczął się 3 stycznia i ma się zakończyć 5 lutego 2024 r.
Źródło: ARiMR