• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTanie pomidory w Mili –„polskie” rodem z Hiszpanii

Tanie pomidory w Mili –„polskie” rodem z Hiszpanii

Aura za oknami nie sprzyja miłośnikom słońca i ciepła – za gorącym klimatem zatęskniła najwyraźniej także polska sieć handlowa Mila, która na etykietach cenowych pomidorów uczyniła z Hiszpanii nasze 17 województwo.


Niedawno informowaliśmy o wyjątkowo atrakcyjnej cenowo ofercie pomidorów w Mili. Przypomnijmy, że 5 lutego kilogram pomidorów czerwonych, opisanych na etykiecie jako produkt polski, kosztował u tego sprzedawcy 5,99 zł, natomiast pomidorów malinowych 8,99 zł. Cena tę można było uznać za zaskakująca, ponieważ w innych punktach sprzedaży polskie pomidory malinowe były w tym czasie, i są nadal, nawet dwu-, trzykrotnie droższe. Wysoka cena rodzimych owoców w grudniu, styczniu i lutym wynika z małej powierzchni upraw doświetlanych w naszym kraju, a na nieco tańsze owoce z produkcji niedoświetlanej pojawią się na rynku dopiero w marcu. Aby odkryć przyczynę cenowej „promocji” Mili wystarczyło jednak przyjrzeć się kartonom, w których oferowano pomidory. Zarówno na opakowaniach pomidorów malinowych, jak i czerwonych znajdowało się logo hiszpańskiej spółdzielni ogrodniczej CASI.

Po zamieszczeniu informacji i zdjęć pomidorów w kartonach hiszpańskiego dostawcy oznaczonych na etykietach jako polskie na naszym portalu w sprawę włączyło się Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków Pod Osłonami. Jego przedstawiciele: Maciej Bieńkowski i Łukasz Gwiazda skontaktowali się z siecią Mila w celu wyjaśnienia przyczyn zaistniałej sytuacji, zmiany błędnego oznaczenia kraju pochodzenia pomidorów malinowych (na zamieszczonej fotografii tylko tego produktu widoczne było logo CASI – jednak również kartony z pomidorami czerwonymi opatrzone były wewnątrz nazwą tego samego dostawcy) oraz wprowadzenia procedur pozwalających na zapobieganie takim przypadkom w przyszłości. Odpowiedź przedstawiciela Mili – Dariusza Zawadki – była bardzo lakoniczna: „Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Wszystkie sklepy poinformowane zostaną w dniu dzisiejszym o konieczności kontroli poprawności oznaczeń. Dołożymy wszelkich starań aby sytuacja nie miała miejsca w przyszłości”.

Sprawdziłam, sieć Mila rzeczywiście wywiązała się z danego słowa i zmieniała błędne oznaczenia. Zmianie uległa również cena produktu. Te same pomidory malinowe, za które klienci płacili 5 lutego 8,99 zł/kg kosztowały dzisiaj (16 lutego) jedynie 6,79 zł/kg. Życzymy sieci Mila, aby wprowadzone kontrole oznaczeń dały tak dobre rezultaty również w przyszłości.

Aleksandra Czerwińska-Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl