yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSeler w dwóch cyklach

Seler w dwóch cyklach

Na przełomie listopada i grudnia br. w rejonie Bugyi na Węgrzech odbyło się spotkanie grupy producentów selera. Jednym z poruszanych tematów była uprawa selera w Polsce. Przybliżył go Marcin Dąbrowski z firmy BASF oferującej nasiona warzyw marki Nunhems.

Marcin Dąbrowski i Zoltan Pesci z Wegier

Grupa selerowa, dla której zorganizowane zostało spotkanie nazywa się SELEROWY KLUB i zrzesza 23 producentów selera. Zaopatrują się oni w nasiona wysokiej jakości – 98% kupowanego materiału rozmnożeniowego stanowią nasiona otoczkowane. W przybliżeniu połowa rozsady wysadzanej corocznie przez członków grupy produkowana jest we własnym zakresie, połowę natomiast kupują w specjalistycznych firmach  – głównie holenderskich.

Powierzchnia uprawa selera na Węgrzech wynosi ok. 500 ha z czego na 250 ha uprawia się selera na sprzedaż korzeni luzem, ich masa nie przekracza 1 kg, a na pozostałych 250 ha produkowany jest seler na pęczki, korzenie mają średnicę 5-8cm.

Markiz uprawiany na zbiór korzeni o masie do 1 kg
Markiz uprawiany na zbiór korzeni o masie do 1 kg
Markiz uprawiany w drugim cyklu
Markiz uprawiany w drugim cyklu

Co ciekawe seler uprawia się tam w jednym lub w dwóch cyklach w ciągu roku. W uprawie jeden cykl w kwietniu lub w maju sadzone są odmiany Markiz lub Codex. Zbiory prowadzone są w październiku. Plon stanowią korzenie o masie do 1 kg, które przeznacza się do przechowywania i sprzedaży od stycznia do kwietnia. W uprawie na dwa cykle –  pierwszy z nich rozpoczyna się sadzeniem rozsady pod koniec lutego do tuneli foliowych. Zwykle jest to odmiana Princino.

Odmiana Princino uprawiana w drugim cyklu, zbierana w lutym
Odmiana Princino uprawiana w drugim cyklu, zbierana w lutym

Zbiór pęczkowy prowadzony jest w lipcu – sierpniu. Drugie nasadzenie wykonuje się w sierpniu również do tuneli foliowych. Do nasadzeń letnich wybierane są odmiany Princino bądź Markiz. Selery z drugiego cyklu produkcyjnego zbierane są zimą –  od grudnia do połowy lutego, aby na koniec lutego wykonać kolejne nasadzenie. Jeżeli zimą wystąpią mrozy nie przekraczające -5°C wówczas rośliny w tunelu przykrywane są pojedynczą warstwą włókniny. Kiedy temperatura spada do -10°C, nakładana jest druga warstwa włókniny, co wystarcza aby ochronić rośliny przed mrozem.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zdjęcia M. Dąbrowski

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl