• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościGUS: Przedwynikowy szacunek zbioru warzyw gruntowych w 2020

GUS: Przedwynikowy szacunek zbioru warzyw gruntowych w 2020

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował przedwynikowy szacunek zbioru ziemiopłodów rolnych, w tym również warzyw.

Sezon wegetacyjny warzyw gruntowych w Polsce w 2020 r. rozpoczął się nieco później niż w roku ubiegłym. Było to spowodowane czynnikami atmosferycznymi: zmienna aura, niska temperatura powietrza, przesuszenie wierzchniej warstwy gleby wiosną, wynikające z niewystarczającej ilości opadów deszczu i śniegu. Warunki wilgotnościowe poprawiły się dopiero w maju, ale panujące wtedy chłody ograniczały wzrost roślin. Bardzo chłodny maj nie sprzyjał wegetacji szczególnie pomidorów, a majowe przymrozki występujące lokalnie w rejonach uprawy tego gatunku spowodowały konieczność ponownych nasadzeń. Intensywne opady deszczu w czerwcu i lipcu przyczyniły się do przyrostu masy biologicznej warzyw zwłaszcza kapustnych, szacuje się wyższe plony tej grupy warzyw. Z kolei aura w tym czasie była mniej sprzyjająca dla rozwoju warzyw ciepłolubnych, szczególnie pomidorów, papryki i ogórków gruntowym. Zaobserwowano na tych plantacjach porażenie chorobami pasożytniczymi i bakteryjnymi.

Według GUS produkcję warzyw gruntowych szacuje się obecnie na niespełna 4,0 mln t, tj. na poziomie blisko 4% wyższym w porównaniu do roku ubiegłego.  Należy pamiętać, że o ostatecznej wysokości zbiorów warzyw, szczególnie odmian późnych, zadecydują warunki dalszej wegetacji, w drugiej połowie września i w październiku. W chwili sporządzania raportu przewidywano jednak wzrost produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych z wyjątkiem pomidorów i ogórków.

Tegoroczne zbiory kapusty szacuje się na 0,9 mln ton wobec 0,84 mln ton w 2019 roku, czyli wyższe o 7,1 procent.
Zbiory kalafiorów oszacowano na nieco ponad 200 tys. ton wobec 207 tys. ton rok wcześniej, a więc wzrost byłby tu niewielki, rzędu 3,5 procent.
Zbiory cebuli w 2020 roku prognozuje się na około 580 tys. ton wobec 535 tys. ton w roku 2019, co daje wzrost o 8,4 procent.
Zbiory marchwi w bieżącym roku miałyby wynieść ponad 700 tys. ton wobec poziomu 678 tys. ton rok wcześniej, co oznacza wzrost o ponad 3,2 procent.
Zbiory buraków ćwikłowych oszacowano na ponad 300 tys. ton wobec 281 tys. ton w roku 2019, co daje wzrost o 6,8 procent.
Zbiory ogórków gruntowych prognozuje się na poziomie ponad 215 tys. ton, podczas gdy w 2019 roku było to 222 tys. ton, a zatem w tej kategorii mamy spadek o około 3,2 procent.
Zbiory pomidorów gruntowych oszacowano na około 230 tys. ton, gdy w roku 2019 warzyw tych zebrano 240,5 tys. ton, co daje spadek o 4,4 procent.
Łączną produkcję pozostałych gatunków warzyw szacuje się na około 900 tys. ton wobec 849 tys. ton rok wcześniej, co oznacza wzrost o 6,0 procent.

Źródło: GUS

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl