reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
lepinox
reklama
Strona głównaAktualnościCiśnienie w oponach Ursusa C-330. Inne dla pracy w polu, inne dla...

Ciśnienie w oponach Ursusa C-330. Inne dla pracy w polu, inne dla transportu – jaka jest różnica?

Zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w oponach to jeden z kluczowych czynników wpływających na wydajność, bezpieczeństwo i trwałość maszyn rolniczych. Jak powinno to wyglądać w przypadku kultowych, starszych modeli ciągników, takich jak Ursus C-330?

Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji na temat zalecanego ciśnienia dla starszych Ursusów jest ich oryginalna instrukcja obsługi. Należy jednak pamiętać, że dane zawarte w tych dokumentach odnoszą się przede wszystkim do opon typu diagonalnego, które były standardowym wyposażeniem.

reklama
Baner PORW 2025

Warto dodać, że optymalne ciśnienie w oponach Ursusa C-330 zależne jest przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy – inne wartości są zalecane dla pracy w polu, a inne dla transportu.

Zalecane ciśnienia dla Ursusa C-330

Standardem w Ursusach C-330, mówiąc o kołach przednich, pozostają opony 6.00-16. Producent maszyn zaleca w tym przypadku ciśnienie na poziomie 1,3-1,5 barów. Warto jednak dodać, że tyczy się to sytuacji, w której maszyna pracuje w polu. Zupełnie inne zalecenia widzimy przy pracach transportowych. Rolnik, który zamierza wykorzystywać trzydziestkę do transportu, powinien stosować ciśnienie rzędu 1,8-2,0 barów. Z kolei przy pracach z ładowaczem czołowym zaleca się napompować koła do 3,5 barów. W ramach ciekawostki, maksymalna nośność opony to 560 kilogramów (3,3).

W przypadku opon tylnych stosowano znacznie większą ilość rozwiązań, co na pierwszy rzut może wprowadzić w zakłopotanie. Standardem były koła 12,4-28 z rozstawem stopniowym. Ursusa C-330 można jednak spotkać z kołami 11,2-28 lub 9,5-32. Nie ma w tym jednak nic skomplikowanego. W każdym ze wskazanych przypadków ciśnienie przy pracach polowych powinno oscylować w przedziale 0,8-1,0. Z kolei przy pracach transportowych producent zaleca napompować koła do 1,0-1,2 barów.

Warto dodać, że wskazane wyżej ogumienie będzie rzecz jasna różnić się nośnością. W przypadku opon 12,4-28 (przy ciśnieniu 1,7) maksymalna nośność oscyluje na poziomie 1275 kilogramów. Nieco bardziej podatne będą koła 11,2-28. Nośność, według producenta, wynosi tutaj 1115 kilogramów (przy ciśnieniu 1,8). Z kolei w przypadku opon 9,5-32 (przy ciśnieniu 2,1) nośność to 1035 kilogramów. Warto dodać, że w Ursusach C-330 montowano też koła bliźniacze 12,4-28 i 9,5-32.

reklama
warzywa egzemplarz darmowy bezpłatnie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]