Jednym ze sposobów uzyskania wczesnego plonu cebuli jest jej uprawa z dymki sadzonej jesienią. Obecnie cebula na wielu plantacjach jest w nie najlepszej kondycji, co pozwala przypuszczać, że po przechowaniu będzie brakowało wysokiej jakości towaru, dlatego warto rozważyć ten sposób uprawy.
Decydując się na uprawę cebuli z dymki czy to sadzonej jesienią czy wiosną ważny jest wybór materiału nasadzeniowego z pewnego źródła, ponieważ dymka może być zainfekowana groźnymi patogenami.
Jeżeli cebule są zaparzone lub widać na nich rozwijającą się grzybnię, nie należy ich sadzić. W ofertach firm najczęściej dostępna jest dymka zimująca w dwóch kalibrażach: 8–14 mm oraz 14–21 mm. W polskich warunkach zaleca się obsadę ok. 40 szt./m2, zatem zapotrzebowanie na materiał nasadzeniowy dla poszczególnych kalibrów dymki wynosi: 8–14 mm – 500 kg/ha i 14–21mm – 1150 kg/ha.
Warto podkreślić, że większy kalibraż, to większa tolerancja na niedobory wody, składników pokarmowych w glebie, ewentualne uszkodzenia spowodowane herbicydami, niską temperaturę itd. Mniejszy kalibraż dymki to mniejszy koszt zakupu, ale i większe wymagania np. deszczowania w suchym sezonie.