• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKomunikat warzywniczy Bayer z 15.06.2020 r.

Komunikat warzywniczy Bayer z 15.06.2020 r.

Sezon wegetacyjny w pełni, od kilku dni w Centralnej Polsce obserwujemy wzrost zagrożenia ze strony szkodników w warzywach kapustnych i cebuli. Przypominamy, że nadal aktualny jest komunikat dotyczący zagrożenia ze strony mączniaka rzekomego w uprawie cebuli.

Jak pokazują modele chorobowe analizujące przebieg pogody i warunki sprzyjające rozwojowi zarodni oraz infekcji, w całej Polsce panują obecnie sprzyjające warunki
do rozwoju Stemphylium vesicarium na cebuli.

Stemphylium vesicarium

Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura. Objawy to początkowo jasnobrązowe eliptyczne plamy na wewnętrznej stronie najstarszych liści. W miarę rozwoju choroby liść zasycha.

Ochrona

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
  • Luna Experience 400 SC w dawce 0,5 l/ha, zabieg należy wykonać zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów. Oprysk tym preparatem  zapewnia ochronę przed Stemphylium, Zgnilizną szyjki cebuli, alternariozą, rdzą oraz białą plamistością. Preparat powinno stosować się na plantacjach warzyw cebulowych od fazy BBCH 41 czyli od momentu gdy zaczyna formować się zgrubienie cebulowe. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 2.

Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomym,  zgnilizną szyjki cebuli oraz ogranicza rozwój Stemphylium . Preparat należy stosować na plantacjach warzyw cebulowych od fazy BBCH 41 – początek formowania zgrubienia cebulowego. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha.

Zabiegi ochrony należy wykonać w odstępie co 7 – 10 dni. Długość odstępów
i dawkowanie zależą od nasilenia choroby i warunków pogodowych. W trakcie sezonu preparaty należy stosować przemiennie aby uniknąć stosowania fungicydów  z tych samych grup chemicznych.

Fot. Szczypior porażony przez Stemphylium

Mączlik warzywny

W celu skutecznej ochrony należy rozpocząć zabiegi chemiczne wcześnie aby uniknąć namnożenia się szkodnika.

Do zwalczania mączlika zalecamy preparat Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha. Zabieg powinien być wykonany w momencie składania jaj. Preparat Movento najskuteczniej zwalcza larwy L1 dlatego oprysk powinien być wykonany wcześniej. Zalecana ilość zabiegów w sezonie wegetacyjnym – 2. Odstęp miedzy zabiegami minimum 14 dni. Preparat Movento  zwalcza również mszyce.

Fot. Mączlik warzywny – forma dorosła oraz złoża jaj

 

Tantniś krzyżowiaczek (Plutella maculipennis) 

W całej Polsce rozpoczął się nalot tantnisia krzyżowiaczka. Szkody wyrządzają gąsienice (do 12 mm długości), jasnozielone z wyraźną segmentacją ciała i ciemną głową. Gąsienice wiosennego pokolenia żerują w liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapusty, różach kalafiora i brokułu. Rośliny z uszkodzonym przez tantnisia stożkiem wzrostu nie zawiązują główek i róż. Gąsienice początkowo minują liście, później zjadają miękisz w skutek czego powstają “okienka” w liściach zewnętrznych. 

Fot. Młode gąsienice tantnisia krzyżowiaczka i objawy żerowania

Śmietka cebulanka

W całej Polsce istnieje duże zagrożenie z strony śmietki cebulanki. Larwy wgryzają się do rośliny od dołu, zjadając najpierw korzenie i poprzez piętkę wchodzą do nasady szczypioru. Rośliny pozbawione korzeni więdną i łatwo dają się wyciągnąć
z ziemni. Do zwalczania śmietki cebulanki polecamy preparat Decis Mega 50 EW
w dawce 0,15 l/ha o działaniu kontaktowym i żołądkowym.

Larwa śmietki cebulanki       

                      

Wypady cebuli spowodowane żerowaniem śmietki cebulanki

Wciornastek tytoniowiec

Szkody wyrządzają osobniki dorosłe (czarne lub brunatne) i larwy (jasnożółte). Objawem żerowania są drobne, podłużne białosrebrzyste plamy.
Szczypior w miejscu żerowania wciornastków załamuje się i zasycha wcześniej niż zdrowe rośliny.

Zabiegi opryskiwania należy wykonać 2 lub 3 razy, co 7 dni. Polecamy preparaty

  • Decis Mega 50 EW w dawce 0,15 l/ha przemiennie z innymi preparatami zarejestrowanymi w uprawach cebulowych do zwalczania wciornastka tytoniowca.
  • Movento 110 OD w dawce 0,75 l/ha, charakteryzujący się wysoką skutecznością i długim okresem działania. Jest to preparat systemiczny aby zapewnić lepsze wchłanianie substancji czynnej do tkanek roślinnych zaleca się zastosowanie go łącznie z preparatami rozpuszczjącymi nalot woskowy
    i ułatwiającymi wchłanianie.

Pamiętajmy Movento wchłania się tylko przez liście, dlatego bardzo ważna jest ilość i powierzchnia liści.   

Charakterystyczne jasno zielone, żółtawe larwy wciornastka tytoniowca

Zdjęcia – Katarzyna Gładka-Kubiak


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl