Fytoftoroza niszczy plantacje ziemniaków w Mołdawii

W mołdawskim Związku Producentów Ziemniaków szacuje się, że w niektórych regionach kraju choroba zainfekowany do 50% pól. Ochrona roślin jest trudna ze względu na deszczową i stosunkowo chłodną (dla tego okresu) pogodę. Co gorsza, meteorolodzy przewidują, że prawdopodobieństwo krótkotrwałych opadów średniej intensywności utrzyma się do końca lipca.
 

W tej sytuacji specjaliści stowarzyszenia skorygowali szacunkową ocenę potencjalnych zbiorów ziemniaków w bieżącym roku. Wcześniej przewidywali, że z 18 do 19 tysięcy hektarów plantacji zbiory będą wynosić około 200 tys. ton bulw – na poziomie średnich wskaźników wieloletnich. Jednak sądząc po stanie pól w połowie lipca, skorygowali prognozy do 160-170 tys. ton

Prawdopodobnie nie pokryje to krajowego popytu konsumpcyjnego na “drugi chleb”, który w bieżącym roku gospodarczym szacowany jest na 180-200 tys. ton.

Za: east-fruit.com
 
PG

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności