Ceny warzyw na Ukrainie pozostają wysokie, przez co rolnicy planują zwiększyć wolumen produkcji. Wzrasta też powierzchnia magazynowa – powstaje coraz więcej przechowalni. Jak zmieni się obszar upraw na Ukrainie w 2025 roku?
W wyniku inwazji Rosji na terytorium Ukrainy utracono znaczące obszary produkcji oraz przechowalnie warzyw. W latach 2023-2024 udało się jednak zwiększyć powierzchnię upraw w centralnych i zachodnich regionach tego kraju oraz odbudować część zniszczonych magazynów. Jak do tego doszło?
Wielkość produkcji warzyw na Ukrainie, biorąc pod uwagę migrację rolników z południowych regionów kraju oraz zainteresowanie nowymi uprawami, powoli powraca do pierwotnych rozmiarów. W 2023 roku, jak informuje AgroPortal, uprawy udało się zrekompensować nawet o 10%, a w 2024 roku o kolejne 6%.
Rosnące ceny warzyw na Ukrainie
Zainteresowanie uprawą warzyw wynikać może z rosnących cen tych produktów. Mogą one skłonić producentów do zwiększenia produkcji w bieżącym roku. Przykładowo, jak informowaliśmy 20.12.2024, cena kapusty na Ukrainie była średnio 3 razy wyższa niż w 2023 roku. Podobnie było w przypadku marchwi – stawki uzyskiwane za wysokiej jakości produkt były wówczas wyższe średnio o 83% porównując z analogicznym okresem 2023 roku. Rekordowo wysokie pozostają ponadto ceny ziemniaków, których dostępność okazała się stosunkowo niska.
O ile zwiększy się powierzchnia upraw?
Regionalnie, biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia wymaganych wielkości produkcji w przedziale 1,8-2 mln ton na potrzeby krajowe w bieżącym roku, planuje się zwiększenie powierzchni upraw:
- do 37-40 tys. ha – warzyw głównie należących do tzw. zestawu barszczowego obejmującego ziemniaki, cebulę, kapustę głowiastą białą, marchew i buraka ćwikłowego (w Winnicy, Chmielnickim, Tarnopolu, Wołyniu, Równem, Zakarpaciu, Czernihowie, Odessie, Połtawie i innych regionach);
- do 25,0-26,5 tys. ha – warzyw ciepłolubnych, takich jak papryka, bakłażany, pomidory, arbuzy i melony (w obwodach Dniepropietrowska, Odessy, Nikołajewa, Kirowogradu, Czerkasów).
Co ze zniszczonymi przechowalniami?
W wyniku działań wojennych Rosja zniszczyła na terytorium Ukrainy magazyny warzyw i ziemniaków o pojemności niemal 150 tys. ton. Aktualnie trwają prace nad stworzeniem nowych obiektów.
Ile udało się odbudować do tej pory? W 2023 roku wybudowano około 15 magazynów warzyw o pojemności 20 tys. ton. W 2024 roku rozpoczęła się ponadto budowa kolejnych 22 obiektów magazynowych o pojemności około 25 tys. ton, które będą przeznaczone przede wszystkim do przechowywania cebuli i warzyw korzeniowych.