reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
RhizoVITAL
reklama
octavo marchew nasiona
Strona głównaAktualnościRosnące ceny na Ukrainie skłonią rolników do zwiększenia produkcji. Ile hektarów obejmą...

Rosnące ceny na Ukrainie skłonią rolników do zwiększenia produkcji. Ile hektarów obejmą warzywa w 2025 roku?

Ceny warzyw na Ukrainie pozostają wysokie, przez co rolnicy planują zwiększyć wolumen produkcji. Wzrasta też powierzchnia magazynowa – powstaje coraz więcej przechowalni. Jak zmieni się obszar upraw na Ukrainie w 2025 roku?

W wyniku inwazji Rosji na terytorium Ukrainy utracono znaczące obszary produkcji oraz przechowalnie warzyw. W latach 2023-2024 udało się jednak zwiększyć powierzchnię upraw w centralnych i zachodnich regionach tego kraju oraz odbudować część zniszczonych magazynów. Jak do tego doszło?

reklama
Baner PORW 2025

Wielkość produkcji warzyw na Ukrainie, biorąc pod uwagę migrację rolników z południowych regionów kraju oraz zainteresowanie nowymi uprawami, powoli powraca do pierwotnych rozmiarów. W 2023 roku, jak informuje AgroPortal, uprawy udało się zrekompensować nawet o 10%, a w 2024 roku o kolejne 6%.

Rosnące ceny warzyw na Ukrainie

Zainteresowanie uprawą warzyw wynikać może z rosnących cen tych produktów. Mogą one skłonić producentów do zwiększenia produkcji w bieżącym roku. Przykładowo, jak informowaliśmy 20.12.2024, cena kapusty na Ukrainie była średnio 3 razy wyższa niż w 2023 roku. Podobnie było w przypadku marchwi – stawki uzyskiwane za wysokiej jakości produkt były wówczas wyższe średnio o 83% porównując z analogicznym okresem 2023 roku. Rekordowo wysokie pozostają ponadto ceny ziemniaków, których dostępność okazała się stosunkowo niska.

O ile zwiększy się powierzchnia upraw?

Regionalnie, biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia wymaganych wielkości produkcji w przedziale 1,8-2 mln ton na potrzeby krajowe w bieżącym roku, planuje się zwiększenie powierzchni upraw:

  • do 37-40 tys. ha – warzyw głównie należących do tzw. zestawu barszczowego obejmującego ziemniaki, cebulę, kapustę głowiastą białą, marchew i buraka ćwikłowego (w Winnicy, Chmielnickim, Tarnopolu, Wołyniu, Równem, Zakarpaciu, Czernihowie, Odessie, Połtawie i innych regionach);
  • do 25,0-26,5 tys. ha – warzyw ciepłolubnych, takich jak papryka, bakłażany, pomidory, arbuzy i melony (w obwodach Dniepropietrowska, Odessy, Nikołajewa, Kirowogradu, Czerkasów).

Co ze zniszczonymi przechowalniami?

W wyniku działań wojennych Rosja zniszczyła na terytorium Ukrainy magazyny warzyw i ziemniaków o pojemności niemal 150 tys. ton. Aktualnie trwają prace nad stworzeniem nowych obiektów.

Ile udało się odbudować do tej pory? W 2023 roku wybudowano około 15 magazynów warzyw o pojemności 20 tys. ton. W 2024 roku rozpoczęła się ponadto budowa kolejnych 22 obiektów magazynowych o pojemności około 25 tys. ton, które będą przeznaczone przede wszystkim do przechowywania cebuli i warzyw korzeniowych.

reklama
reklama
PNOS baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
reklama
Baner KUPS
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]