• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJak zadbać o aktywność trzmieli w obiektach uprawowych

Jak zadbać o aktywność trzmieli w obiektach uprawowych [VIDEO]

W rozmowie z Pawłem Rudzkim z firmy Koppert Polska usłyszą Państwo o tym, jak zadbać o trzmiele ziemne, które właśnie wprowadzamy do obiektów produkcyjnych. Ekspert zwróci uwagę na to, gdzie konkretnie umiejscowić kolonie oraz ile trzmieli należy wprowadzić do uprawy w celu efektywnego zapylania roślin uprawnych. 

 

Przy niskiej intensywności światła, producenci pomidorów nierzadko borykają się z problemem niezapylonych kwiatów. Przyczyną jest bardzo często niewytwarzanie pyłku przez rośliny.

Warto pamiętać:
* Zapylanie pomidorów powinno się zacząć wraz z rozkwitaniem pierwszych kwiatów, wtedy też najlepiej wprowadzić trzmiele do obiektu.
* Do dobrego zapylenia wystarczą 1, 2 wizyty trzmiela na kwiecie, co powoduje przeniesienie na znamię słupka około 400 ziaren pyłku.
* Po transporcie trzmiele muszą odpocząć, a pierwszy oblot owady powinny wykonać przy zamkniętych wietrznikach, dlatego ul najlepiej jest wstawiać wieczorem lub wczesnym rankiem, kiedy zamknięcie wietrzników nie będzie szkodliwe dla roślin.
* Ule z trzmielami należy ustawiać w miejscu: zacienionym, suchym, nienarażonym na przeciągi, w którym stężenie dwutlenku węgla nie jest wyższe od przeciętnego poziomu (gaz ten osłabia aktywność trzmieli).
* Ule najlepiej umieszczać na wysokości 1–1,5 m, rozkładając je równomiernie i oddzielnie.
* W przypadku uprawy odmian gronowych i koktajlowych zaleca się zwiększyć liczbę uli na jednostce powierzchni ze względu na większą liczbę kwiatów wymagających zapylenia.
* Większą liczbę uli wprowadza się na plantacje także w czasie niesprzyjających dla pracy trzmieli warunków, czyli w sytuacji małej dostępności światła lub w okresie intensywnych upałów i wysokiej temperatury panującej w szklarniach.
* Zapas pokarmu (pożywka w postaci syropu cukrowego) w ulikach przewidziany jest na całe życie rodziny trzmielej, pyłek zdobywają, odwiedzając kwiaty, jednak w przypadku braku pyłku należy go dostarczyć rodzinom.
* Ule trzeba koniecznie zabezpieczyć przed możliwością wtargnięcia mrówek, które skuszone słodyczą zarówno pożywki, jak i „miodu”, mogą zniszczyć larwy, a nawet dorosłe osobniki. W tym celu statyw na którym stoi ul (w miejscu, w którym styka się on z podłożem), zabezpieczyć można na szerokości 10 cm smarem.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl